Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yedikule Mahallesi – Fatih – İstanbul

İstanbul’un Fatih İlçesi’nin Marmara Denizi kıyısındaki mahallesidir. Yedikule Mahallesi, yıkılarak konut alanı yapılmak istenen Yedikule Bostanı ile gündemdedir.


Eğlencede büyük indirim! Oyunlar 1 TL! Esenyurt TİKİ Eğlence Dünyası!


Yedikule Mahallesi – Fatih – İstanbulYedikule Mahallesi nerededir?


Yedikule, İstanbul'un Avrupa yakasındaki Fatih İlçesi'nin Marmara Denizi kıyısındaki mahallesidir. Yedikule Mahallesi, Fatih’in 57 mahallesinden bir tanesidir.


Yedikule Mahallesi’nin kuzeyinde Sümbül Efendi Mahallesi, doğusunda Silivrikapı Mahallesi, güneyinde Kennedy Caddesi ve Marmara Denizi, batısında 10. Yıl Caddesi ve Zeytinburnu'nun Kazlıçeşme Mahallesi bulunur.Yedikule Mahallesi hangi tarihi eserlerle bilinir?


İstanbul’un en eski ilçelerinden olan Fatih’in sınırlarını tarihi surlar ile Haliç ve Marmara Denizi belirler. Tarihi surlar, Haliç Ayvansaray’dan Yedikule’ye kadar uzanır. Yedikule Mahallesi’ndeki en bilinen eserler şunlardır; 


Yedikule Hisar ve Zindanları, Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Yedikule Bostanları… Yedikule Mahallesi’nde hangi firma proje yapacak?


Emlakkulisi.com’un 7 Eylül 2013 tarihli haberine göre; Ege Yapı Yedikule Sahili'ndeki Emlak Konut GYO ihalesinde 302 milyon 680 bin liraya satın aldığı arsasında rezidans, ofis, yeme - içme alanları inşa etmeye hazırlanıyor...


Ege Yapı Yedikule projesinde ön hazırlıkları sürdürüyor. Emlak Konut GYO tarafından 17 Mayıs 2013'te ihalesi yapılan Yedikule arsasını Ege Yapı, Sena Gayrimenkul, Buktor Yapı ve Mymetropol Yapı konsorsiyumu 302 milyon 680 bin liraya aldı.


Ege Yapı Yedikule projesinde ticari alanlar, rezidans, ofis, yeme - içme alanları yer alıyor. Ege Yapı Yedikule projesinin arsası içerisinde TCDD'nin eski istasyon binası ile bakım onarım atölyeleri bulunuyor. 

Ege Yapı Yedikule arsasında yer alan eski atölyeleri ve istasyon binasını restore ederek, "Demiryolları Müzesi" olarak hayata geçirmeyi planlıyor.  2016 yılında bitirilmesi planlanan Ege Yapı Yedikule projesinin inşaat çalışmalarına bu yıl içerisinde başlamayı hedefliyor.


Ege Yapı ile Emlak Konut GYO arasında resmi sözleşme 2 Ağustos 2013 tarihinde yapıldı. Arsanın yer teslimi ise13 Ağustos 2013'te gerçekleştirildi. Toplam inşaat alanı 41 bin metrekare olan Ege Yapı Yedikule projesinin arsası sahilde Kennedy Caddesi üzerinde Yedikule Tren İstasyonu'nun önünde, Yedikule Zindanları'na yakın konumda yer alıyor. 


Telefon: 0216 478 48 18

Web adresi: www.egeyapigroup.com.trYedikule, Marmaray metro güzergahında nerede?


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açılışı yapılan Marmaray, Boğaz geçiş kesiminde Kazlıçeşme'den sonra Yedikule'de yer altına giriyor. Yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyip İstanbul Boğazını deniz altından 4 dakikada geçiyor. Diğer yeraltı istasyonu Üsküdar'dan geçip Ayrılıkçeşme'de yeraltından çıkarak, Söğütlüçeşme'ye ulaşıyor. Marmaray hattının istasyonlari ise şöyle: Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar, Ayrılıkçeşmesi/İbrahimağa ve Söğütlüçeşme.  


İstanbul'da 2013'ün sonunda 142 kilometrelik raylı sistem devreye girmiş olacak. Yıl bitmeden tamamlanacak raylı 

sistemin hatları ise, Otogar-Bağcılar Kirazlı - Başakşehir - Olimyatköy Metro Hattı. 21 kilometrelik bu hat, 30 dakikada gidilebilecek. Ayrıca Yenikapı-Şişhane metro hattı da bu yılın sonunda devreye girecek. 


2019 yılı sonunda ise metro hattı geniş bir alana uzanacak. Bu süreçte, 33 kilometrelik Halkalı-Arnavutköy-3. Havalimanı raylı sistem hattı, 6,5 kilometrelik Kabataş - Beşiktaş - Mecidiyeköy Metro hattı, 13,4 kilometrelik Dudullu - Kayışdağı - İçerenköy - Bostancı metro hattı ve 9,5 kilometrelik Bağcılar Kirazlı - Küçükçekmece - Halkalı Metro hattının devreye girmesi planlanıyor. Yedikule bostanlarında son durum nedir?


Yedikule'deki tarihi bostanlar için 3 plan ortaya çıktı! (Radikal Gazetesi, 20 Ağustos 2013)


Yedikule'deki tarihi bostanlarda uygulama planında boş bırakılan 4 dönümlük arazi, Fatih Belediyesi'nin dağıttığı planlarda 'park' olarak işaretlendi. Ancak aynı alanlar, avan projede imara açık gözüküyor.


Yedikule’de tarihi bostanların üzerine yapılmak istenen park için 1 değil 3 farklı proje birden olduğu ortaya çıktı. Şantiye alanında tabelayla ilan edilen ‘Uygulama Planı’nda tarihi bostanlardan bir bölüm ‘boş’ bırakılmış. Üzerinde ne olduğuna dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. 


Ama Fatih Belediyesi’nin basına dağıttığı bilgi notları ve planlarda tarihi bostanlarda 4 dönümlük arazi ‘park ve yeşil alan’ olarak planlanmış. İstanbul 2. Numaralı Koruma Kurulu’ndan geçirilen avan projede ise aynı 4 dönüm, imara açılarak üzerine 2 ve 3 katlı konutlar yapılmış. Tarihi Sur Koruma Bandı’nda ve sit alanı içinde yükselen Yedikule Konakları da daha önce benzer şekilde inşa edilmişti. 


Fatih Belediyesi yetkilileri, Radikal’in soruları üzerine, uygulama planında ‘boş bırakılan’ geniş bölümde kamulaştırma sorunları olduğunu, bu nedenle planda boş bırakıldığını söyledi. Toplam 4 dönümlük bostanda 3 değişik plan olmasıyla ilgili olarak ise belediyeden bir açıklama gelmedi. 

Sadrazam ve Ortodoks Kilisesi’nin bostanları


Yedikule’deki şantiye tabelasında ‘boş bırakılan’ bölgelerde Sadrazam Bayram Paşa ve Panayia (Belgrad) Rum Ortodoks Kilisesi’nin 18. yüzyıldan beri ekilen bostanları var. 


Ancak yine 2 No’lu Yenileme Alanları Koruma Bölge Kurulu’nun 25 Haziran’da revizyonlarla onayladığı avan projede boş bırakılan bu bölgenin imara açıldığı göze çarpıyor. Avan projede üzerine “Detaylar uygulama projesinde verilecektir” notu düşülmüş. Radikal’in ulaştığı projeye göre ayrıca: 


Hazinedar Süleyman Ağa’nın bostanının yerine ‘Sur Kenarı Cafe’, ‘mevsimlik çiçek alanı’, giriş meydanı, yürüyüş yolu ile süs havuzu inşa edilecek. II. Mahmut döneminden kalma kesme taştan yapılma tarihi su sarnıcı yürüme yolunun altında kalacak. Tescil başvurusu yakın zamanda yapılan 4 tarihi kuyu da projeye dahil edilmemiş, hatta birinin yerinde ‘su deposu’ yapılması planlanmış.


Sadrazam Bayram Paşa’nın bostanının bulunduğu alanda, planda 460 metrekarelik ‘Sur Dibi Restoran’, ikinci bir ‘Sur Kenarı Cafe’, spor alanı ve çocuk oyun parkı görülüyor. Bostanların yığma taştan set duvarlarının üzerinde 57 araçlık iki otopark yer alıyor. 


İsmail Paşa’nın bostanının bulunduğu alana 844 metrekarelik ‘çocuk macera ve egzersiz alanı’, 700 metrekarelik ‘ıslanma havuzu’, ‘Spor cafe’, 184 metrekarelik ‘hayvan dolaştırma alanı’ yapılacak.

Yedikule Zindanları’nın hemen yanına ‘Zindan Cafe’ planlanmış.Bostanlar için pek çok ‘söz’ verildi


Yedikule Bostanları’nı Koruma Girişimi’nden Yüksek Mimar Ufuk Berberoğlu “Yedikule Konakları’nın bulunduğu alan, tarihi bostan alanıyken, bugün park ve sur manzaralı konutlar olarak karşımızda. Şimdi bu projeyle de parka ve surlara bakacak yeni yoğun yapılaşmanın ayak sesleri duyuluyor” diyor. 


Öte yandan Tarihi Yedikule Bostanları’nda ‘park yapılması bile’ hem Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere hem de bu doğrultuda hazırlanan kent planlarına aykırı bulunuyor. Peyzaj Mimarları Odası’nın bir itirazı daha var: “Park projesini hazırlayan 2 firmanın da tescil belgesi yok. Bu nedenle hazırladıkları planlar da iptal edilmeli.” 


Harvard Üniversitesi’nden Aleksandar Shopov ve Bilgi Üniversitesi’nden Ayhan Han’ın Toplumsal Tarih dergisinde yayınlanan makalesine göre kökeni 17’nci yüzyıla dayanan bostanların yıkılması, mevcut imar planlarına aykırı. UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme gereğince 2011’de İBB tarafından hazırlanan Tarihi Yarımada Yönetim Planı’nda “1875 tarihli haritada yer alan ve günümüze kadar mevcudiyetini devam ettiren bostan alanları korunacaktır” denilmiş. Planda ayrıca ‘Doğal niteliğini korumuş bostan alanları’ 2. Derece Koruma Bölgesi olarak listelenmiş. 


Peyzaj Mimarları Odası Genel Sekreteri Redife Kolçak: 6235 sayılı TMMOB Kanunu’na göre hem avan projeyi hazırlayan Salarha Şehircilik’in hem de uygulama projesini çizen Kutup Planlama’nın odamızda firma tescil belgesi yok ve peyzaj projesi çizmeleri yasal değil. Uzmanlık alanları peyzaj mimarisi olmayan firmalarca hazırlanan projelerin derhal iptal edilmesi lazım.


Bostandan 750 bin liralık konaklar çıkmıştı


Molozla kaplanan tarihi bostanların arkasında, 14 bloklu Yedikule Konakları yükseliyor. Konakların bulunduğu 7 bin 422 metrekarelik arazi de bir zamanlar bostandı. Önce bostan yıkılarak futbol sahası yapıldı. 2005 tarihli ‘1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nâzım İmar Planı’nda burası ‘Kara Surları İç Koruma Yeşil Alanı’ ve 2. Derece Koruma Bölgesi’ydi. Arazi, 2006’da 5366 Sayılı Kanun kapsamına alınarak ‘yenileme alanı’ ilan edildi ve yeni bir imar planı hazırlandı. 2008’de hazırlanan 1/1000 ölçekli imar planlarında ‘yeşil alan’ yok olmuş, yerinde konaklar belirmişti.Belediye: ‘Kamulaştırma sorunu var’


Fatih Belediyesi, planda ‘boş bırakılan’ alanların kamulaştırma işlemi yapıldıktan sonra projeye tekrar dahil edileceğini söyledi. Avan projede 2-3 katlı bina görülen konutların yapılıp yapılmayacağı konusunda sessiz kalan Fatih Belediyesi yetkilileri “Söz konusu parsel 10.000 metrekare olup Rum Vakfı’na aittir. Kamulaştırma maliyetini minimuma indirmek için yüzde 20’sinde düzenleme yapılmıştır. Yüzde 80’lik kısmın kamuya bedelsiz terki hedeflenmiştir.’’Yedikule Mahallesi’nin posta kodu kaçtır?


Yedikule Mahallesi’nin posta kodu şöyledir; 34400 Yedikule Mahallesi Muhtarlığı iletişim bilgileri nelerdir?


Adres: İlyas Bey Cad./ Kilise Sk No:8, Yedikule / Fatih / İstanbul


Telefon:(0212) 588 5527


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı