Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yelin Evcen kimdir?

2004 yılında ortakları ile birlikte Gönye Proje Tasarım Mimarlık Ltd. Şti.' ni kuran ve çalışmalarına burada devam eden Mimar Yelin Evcen kimdir?


Yelin Evcen, 1975 yılında İstanbul'da doğdu. Ortaokul ve liseyi  İzmir  Özel Türk Koleji' nde okudu. 1993 yılında başladığı İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. 1997 yılından 2004 yılına kadar farklı firmalarda çeşitli konut ve ofis projelerinin tasarım ve uygulama aşamalarında görev aldı. 


2004 yılında ortakları ile birlikte kurduğu firmada pek çok başarılı projeye imza attıktan sonra bu firmadaki ortaklığını sonlandırarak İçmimar Gönül Ardal ile Gönye Proje Tasarım Mimarlık Ltd. Şti.' ni kurdu.


Gönye Proje Tasarım, çözüm ortağı olarak birlikte yol aldığı inşaat ve gayrimenkul yatırım şirketleri ile birlikte rezidans, toplu konut ve ofis projeleri başta olmak üzere birçok içmimari çalışmayı, işverenleri ile karşılıklı işbirliği ve güven çerçevesinde sürdürmektedir.


Mimar Yelin Evcen projeleri..

Alto Casa Residence

"Beylikdüzü’ nde hayata geçirilen Alto Casa Residence projesinde, lobi, satış ofisi ve kat koridorlarının yanında 1 adet 75 m², 2+1 örnek daire ve 1 adet 165 m², 4+1 örnek daire tasarladık. Dairelerin mutfak ve banyo tasarımlarından, aksesuar yerleşimine kadar tüm mobilyaları daireye uygun, özel olarak seçtik.

 

Deniz manzarasına hakim 4+1 dairede, giriş kapısının karşısına gelen çalışma odasını, manzarayı girişe taşıma düşüncesiyle açık olarak tasarladık. Evin genelinde, farklı malzemeler kullandık ve renk kombinasyonları uyguladık. Banyolarda; özellikle göze çarpan açılı hatları, mermeri, duvar kağıdını, Corian ve ahşap malzemelerle destekledik. Ranza konsepti belirlediğimiz çocuk odalarında, karyola üzerine tırmanılabilmesi için tasarladığımız meşe ağacı basamakları, karyola paralelindeki tavanda da devam ettirdik. Kendi tasarımımız olan özel imalat sticker çöp adamları, duvara uyguladık. Beyaz lakeden yapılan mobilyalara, turuncu ve yeşil tonları ile küçük detaylar ilave ederek bu bölümü çocuk odasını vurgulayan, canlı bir mekan olarak yarattık.

 

2+1 dairede; açık mutfağı, salon ile birlikte düşünerek tasarladık. Ortadaki doğal taş kaplama duvar panelini, yemek masası ve oturma bölümü arasında bir seperasyon olarak düşündük. Bu seperasyonu, salon tarafından TV ünitesi olarak, mutfak tarafından ise yemek masası bölümü olarak tasarladık. Mutfak karşısında bulunan boş duvarda mekana uygun, soft renkler kullandığımız lake kütüphane tasarladık. Mutfak dolapları freze alpi gri kaplama olup, Elica marka davlumbaz arkasındaki duvarda mermer kullandık."

   

Loca Bahçeşehir

"Bahçeşehir Loca projesinin en üst katında, iki daire birleştirilerek oluşturulan 300 m² net alana sahip Penthouse dairenin mimarisi, bulunduğu konum ve sahip olduğu manzara, dekorasyonla ilgili fikirlerin oluşmasında etkili oldu. Evin planı; salon ve mutfak bölümü, yatak odaları ve banyolar bölümü olarak iki bölümden oluşuyor. Eğrisel bir cepheye sahip ve ışınsal planlanan bina mimarisini, iç mimaride de farklı geometrilerle desteklemeye karar verdik. Zemin kaplamaları ve asma tavanları da, birbirine paralel çizgiler yerine değişik açılarda birleşen hatlar çizerek, farklı malzemelerle destekledik. Özellikle salon bölümünde çelik konstrüksiyondan kaynaklanan tavan yüksekliği sayesinde açıkta bıraktığımız kirişleri ahşap kaplayarak değerlendirmeyi doğru bulduk. Yatak odaları bölümünde genel banyo olarak planladığımız dairesel mekanı, yatak odasının odak noktası olması amacıyla tasarladık.

 

Dairenin tüm iç bölümlendirmeleri, zemin kaplamaları, asma tavan detayları, ıslak hacimleri ve mutfağı, ‘Gönye Tasarım’ tarafından tasarlandı. Ahşap mobilyaları da özel tasarladık, bazı döşemeli mobilyalarda ve aydınlatma armatürlerinde ithal ürünleri tercih ettik."