Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni damga vergisi oranları 2017!

Meclis tarafından kabul edilen yeni düzenleme dahilinde inşaat sürecinde alınan damga vergileri de yer alıyor. İşte yeni damga vergisi oranları 2017..


Meclis tarafından damga vergilerinin alınması için harekete geçildi.  Bilindiği üzere damga vergisi resmi belgelere kanunla belirlenmiş miktarda veya oranda pul yapıştırma, basılı damga koyma, makbuz verme, hakedişten kesinti yapma yoluyla alınan vergi oluyor.


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenlemeyle konut inşaat sürecinde alınan damga vergisinde yeni uygulamaya geçiliyor.


Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenlemeyle, Bakanlar Kurulu'na, binaların inşası öncesinde sözleşme ve benzeri işlemler için değerli kağıtlardan tahsil edilen Damga Vergisi oranlarını farklı oranlarda belirleme yetkisi verildi.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, konu hakkında yaptığı açıklamada halen binde 9.48 oranında Damga Vergisi alındığını, yeni düzenlemeyle Bakanlar Kurulu'nun her bir sözleşme için bu oranları aşağı çekme ya da yükseltme yetkisi olacağını söyledi.


Damga vergisi belirlemede ilçenin lüks olup olmaması, binanın durumu, ilçenin büyüklüğü ve şartları gibi durumlara bakılacak. Böylece her sözleşmeden ve her ilçeden farklı oranlarda damga vergisi alınabilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com