Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi taşınmaz mal sahipleri tarafından her sene belediyeye ödeniyor. Peki, taşınmaz satılırsa ne olur? Satışın yapıldığı sene yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi?

Yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi?

Emlak vergisi, 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu gereğince ödeniyor. Vergi, tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Arsa, arazi, mesken ve işyeri sahipleri vergi borcunu senede iki eşit taksit halinde ödeyebiliyor.


Vergi mükellefiyeti bir sonraki sene içerisinde başlıyor. Buna göre 2015 yılında yeni ev alanlar emlak vergisi öder mi, diyorsanız hemen yanıtlayalım.


2015 yılında satın alınan evin vergi mükellefi, eski malik oluyor. 2016 yılı ve takip eden diğer seneler mükellefiyet yeni ev sahibinde oluyor.


Satın alınan evin "yeni" olması..

Satın alınan evin "yeni" olması durumunda ise vergi indirimi söz konusu oluyor. Yeni inşa edilen binalardan konut alanlara, emlak vergisi için beş yıl süre ile uygulanan “geçici muafiyet” bulunuyor.


1319 sayılı kanunun 5. maddesine göre, yeni inşa edilen binalardan konut alanlarda, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.


ÖRNEK: 

Ahmet Bey, 1.12.2014 tarihinde inşaatı tamamlanan apartmandan dairesini, 1.1.2015 tarihinde satın almıştır. 


Dairenin 2015 yılı emlak vergisi değeri 200 bin TL'dir. Bu durumda, Ahmet Bey 2016-2020 yıllarında geçici muafiyetten yararlanarak; 2016 yılı için 50 bin TL'lik muafiyeti düşürecek. Geriye kalan 150 bin TL üzerinden emlak vergisi ödeyecek.