Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni İmar Yönetmeliği 1 ay sonra yürürlüğe giriyor!

Yeni İmar Yönetmeliği 1 ay sonra, 1 Ekim itibari ile yürürlüğe girecek. Ekim 1017 ile 1985 tarihli yönetmelik yürürlükten kalkacak.


Yeni İmar Yönetmeliği 1 ay sonra, 1 Ekim itibari ile yürürlüğe girecek. Ekim 1017 ile 1985 tarihli yönetmelik yürürlükten kalkacak.


Yeni imar yönetmeliği gereğince en küçük konutun 1 oda 1 salon tipinde yapılması zorunlu olacak. Böylece stüdyo daireler tarihe karışacak.


Yeni tip konutlarda her dairede net en az 12 metrekare oturma alanı, 3 metrekare banyo, 3.30 metrekare mutfak veya pişirme yeri, 1.20 metrekare tuvalet ve 9 metrekare yatak odası bulunacak.


Mevcut yapı ruhsatı başvuruları ne olacak?

Yönetmelik gereğince 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları 1 Ekim 2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak kaydıyla, başvuru sahibinin talebine bağlı olarak, ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan Yönetmeliğin 30 Mayıs 2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre neticelendirilecek. 


Ancak bu madde yönetmelik hükümlerinin karma kullanımı ve yapının planla belirlenen kat adedini artırmak amacıyla uygulanmayacak. Bu amaçla yapı ruhsatı düzenlenemeyecek. 


Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı modelleri hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarınca bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihale kararı veya ihale tarihi alınmış veya ihalesi yapılmış olan ancak ruhsat düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri 1 Ekim 2017 tarihinden önce yürürlükte olan Yönetmeliğe göre sonuçlandırılacak.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com