Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni imar yönetmeliği 5 gün sonra yürürlüğe giriyor!

Henüz yeni bir uzatma kararının gelmediği Yeni imar yönetmeliği, 5 gün sonra 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek..


Yeni imar yönetmeliği, 5 gün sonra 1 Ekim 2017 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek. 3 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik hakkında henüz yeni bir uzatma kararının gelmedi.


Buna göre, her müstakil konutta en az; 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet olması gerekecek.


Mevcut yapı ruhsatı başvuruları da yine 1 Ekim 2017 tarihine kadar sonuçlanacak.


Yönetmeliğin geçici 3. maddesine göre, 22 Mayıs 2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları, 1 Ekim 2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak kaydıyla, başvuru sahibinin talebine bağlı olarak, ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan Yönetmeliğin 30 Mayıs 2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre neticelendirilecek.


Ancak, bu madde hiçbir şekilde bu Yönetmelik hükümlerinin karma kullanımı ve yapının planla belirlenen kat adedini artırmak amacıyla uygulanamaz ve bu amaçla yapı ruhsatı düzenlenemeyecek.


Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı modelleri hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarınca bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihale kararı veya ihale tarihi alınmış veya ihalesi yapılmış olan ancak ruhsat düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri 1 Ekim 2017 tarihinden önce yürürlükte olan Yönetmeliğe göre sonuçlandırılacak.

 


Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com