Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeni tapu harç oranı 2017!

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenleme ile Bakanlar Kurulu tapu harcı oranlarını değiştirebilecek. İşte yeni tapu harç oranı 2017..


Bakanlar Kurulu'na, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen yeni düzenlemeyle, tapu harcı oranları ile inşaat sürecinde imzalanan sözleşmelerden alınan Damga Vergisi oranlarını farklı oranlarda belirleme yetkisi verildi.


Söz konusu yeni düzenleme ile Bakanlar Kurulu, her bir sözleşme için damga vergisi oranlarını indirebilecek ya da yükseltebilecek.


Yeni tapu harç oranı 2017

Bakanlar Kurulu ayrıca yüzde 2 olarak uygulanan tapu harcını gayrimenkullere göre farklı oranlarda belirleyebilecek. 


Maliye Bakanı Ağbal yeni tapu harç oranları hakkında, “Mesela, gayrimenkulün konut veya iş yeri olmasına bağlı olarak yüzde 2 olan vergi oranını farklılaştırabileceğiz. Gayrimenkul sertifikası karşılığı, gayrimenkul edinimi bakımından vergi oranını farklılaştırma yetkisi alıyoruz. Gayrimenkulün sınıfı, lüks olup olmadığına, büyüklüğüne, bulunduğu yere vergi değerine göre farklı oranlar belirleme yetkisi alıyoruz. Burada bütün bu parametreleri ayrı ayrı ya da tamamını birlikte değerlendirebiliriz” şeklinde açıklamalarda bulundu.


Buna göre yeni tapu harç oranları henüz belli olmadı. Yalnız değiştirilme yetkisi Bakanlar Kurulu'na verildi.


Kurul yetkisini kullanıp düzenleme yapana kadar mevcut olan tapu oranları uygulanacak. Mevcut tapu harcı oranı ise tüm gayrimenkullerin satış değeri üzerinden binde 20.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com