Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosuna yeni 2 durak geliyor!

Sürücüsüz hatta dönüştürülmesi için çalışmaların devam ettiği Yenikapı-Atatürk Havalimanı metrosuna yeni 2 durak geliyor..


Türkiye’nin ilk sürücüsüz metrosu olan ve geçen Aralık ayında törenle açılışı gerçekleştirilen Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı’ndan sonra İstanbul’un ilk metro hattı olarak da kabul edilen Yenikapı- Atatürk Havalimanı (M1) metrosunun sürücüsüz hatta dönüştürülmesi için çalışmalar devam ediyor.


Gazete Habertürk'ten Mehmet Demirkaya'nın haberine göre; İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) hattın sürücüsüze dönüştürülmesi için sinyalizasyon ve platform ayırıcı kapı sistemleri alımı için ihale yapacak. 


İBB Avrupa Yakası Raylı Sistem Müdürlüğü’nün “Yenikapı-Otogar-Havalimanı-Kirazlı-Halkalı Metrosu Sinyalizasyon ve Platform Ayırıcı Kapı Sistemleri Temin ve İşletmeye Alma İşleri” ile ilgili olarak açtığı ihale 12 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. 


Metro hattının dönüştürme işlemiyle birlikte, yolcu güvenliği için, hatta bulunan 23 istasyona peron ayırıcı kapı sistemi de yerleştirilecek. İhalenin teknik şartnamesine göre söz konusu metro hattına 2 yeni istasyon eklenecek. İstasyonlardan biri Ulubatlı-Bayrampaşa istasyonları arasına yapılacak. “Vatan İstasyonu” adı verilecek olan yeni istasyon, metro hattı ile metrobüs hattının entegrasyonunu sağlayacak. “Sağmalcılar 2” adı verilen ikinci istasyon ise, Sağmalcılar-Kocatepe istasyonları arasında, eski Sağmalcılar Cezaevi ile AVM arasında kalan bir bölgede yer alması planlanıyor. 


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı