Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yenikapı – Fatih - İstanbul

İstanbul'un Fatih ilçesi sınırları içinde Marmara Denizi sahilinde yer alan bir semttir. Ayrıca İstanbul Surları'nın kapılarından biridir. Marmaray ve Yenikapı Meydan projeleriyle yıldızı parlayan bir semt olmuştur.Yenikapı – Fatih - İstanbul

YenikapıYenikapı nerededir?


Semt Kennedy Caddesi ve Mustafa Kemal Caddesi'nin kesiştiği noktanın etrafında gelişmiştir. Batıda Samatya, doğuda Kumkapı, kuzeyinde ise Aksaray semtlerine komşudur.Yenikapı’nın tarihçesi nedir?


Yenikapı semti Marmara Denizi kıyısında bulunan diğer semtler gibi Rum ve Ermeni vatandaşlarının yoğunlukta bulunduğu bir semtti. 20. yüzyılda gazino, taverna, lunapark ve çay bahçelerinin yoğunlaştığı bir yer haline geldi. Yenikapı ulaşım bilgileri nelerdir?


İstanbul'un Avrupa yakasına hizmet veren Banliyö trenlerinin bir istasyonu Yenikapı'da bulunmaktadır. Günümüzde Marmara Denizi'ndeki çeşitli noktalara giden deniz otobüsleri ve feribotlar Yenikapı'dan kalkmaktadır. Marmaray projesi tamamlandığı zaman Yenikapı'da yeni bir yeraltı istasyonu hizmete açılacaktır. İstanbul Deniz Otobüsleri Terminali de buradadır. Yenikapı Meydan Projesi nedir?


Yenikapı Meydanı Rekreasyon Alanı Düzenleme İnşaatı hakkında detaylı bilgiler için tıklayın!

Önerilen Bağlantılar : TOKİ Aksaray kura