Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yenimahalle - Ankara

Ankara’nın 1957’de kurulan ilçesidir. Atatürk Orman Çiftliği, Ankara Hayvanat Bahçesi ve 75. Yıl Ankara Hipodromu, Yeni Mahalle ilçesindedir.Yenimahalle
Yenimahalle

Yenimahalle İlçesi ne zaman kuruldu?

Yenimahalle İlçesi, Ankara’ nın 8 merkez ilçesinden biri olup, 01 Eylül 1957 yılında kurulmuştur. İlçede bir belediye başkanlığı bulunmakta olup, 13 adet köyümüz 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu doğrultusunda mahalleye dönüştürülmüştür. Köylerin mahalleye dönüştürülmesi ile mahalle sayısı 64’ e yükselmiştir.

Bugün Ankara ile kaynaşmış olan Yenimahalle, yerleşim alanı olarak ön sıralarda bulunmaktadır. 1946 yılından bu yana bu özelliğini sürdürmektedir.

Yenimahalle’nin tarihçesi nedir?

Nasıl 1982 yılında Ankara’ da yeni yerleşim alanı olarak Batıkent düşünülmüşse; 1946-1949 yılları arasında da ilin imarı ile özellikle o devrin Ankara Belediye Başkanı Ragıp Tüzün tarafından Yenimahalle Ankara’ nın yakın yerleşim alanı olarak planlanmış ve 1950 yıllarında dar gelirli işçi ve memur vatandaşları konut sahibi yapmak gayesi ile ikişer katlı olarak kurulmaya başlamış, bugünkü gibi hızlı bir gelişme gösteren Yenimahalle İllçesi’nin yüzölçümü 359 km2’ dir.

İlçenin tarihini vurgulayan eserler arasında Selçuklu Hükümdarı Alaaddin-i Keykubat tarafından 1222 yılında eski Bağdat Ticaret yolu ile Ankara Çayı üzerinde yaptırılan Akköprü İlçemiz Varlık mahallesinin İstanbul Devlet Asfaltının kenarında olup, 4 büyük, 3 küçük olmak üzere 7 kemerden oluşmuştur ve tarihi özelliğini korumaktadır.

Ulu Önder Atatürk tarafından parası bizzat ödenmek kaydı ile 5 Mayıs 1925 tarihinde kurulan Atatürk Orman Çiftliği ilçe sınırları içerisinde olup, halka dinlenme ve örnek çalışmaları ile hizmetini sürdürmektedir.

 Zaman zaman Çiftlik civarında yapılan kazılardan çıkan tarihi eserler  ile köylerden çıkan eserler, söylene gelen tarihi hikayeler, bölgenin yerleşim alanı olarak eski bir tarihe sahip olduğunu göstermektedir.

Yenimahalle İlçesi’nin coğrafi yapısı nedir? 

Ankara’nın 8 merkez İlçesinden biri olan Yenimahalle, şehir merkezi haricinde engebeli bir arazide kurulmuştur. Denizden yüksekliği 830 metredir. Komşu ilçelden gelen Çubuk çayı, Hatip Çayı ve İncesu Deresi, Akköprü mevkiinde birleştikten sonra Çiftlik, Güvercinlik ve Etimesgut’ dan geçerek Sincan Osmaniye Köyü yakınında Akıncı Ovasından gelen Ova Çayı ile birleşerek Ankara Çayı adını alır ve Sakarya Irmağının büyük bir kolu olarak Polatlı sınırlarına girer.

İlçenin kent bölgesi, 1984 yılına kadar Ankara Belediyesi sınırları içerisinde idi. Ancak 1984 yılı mahalli idareler seçimleri ile bağımsız Belediye haline gelmiştir.

Yenimahalle İlçesi sınırları nasıl çizilmiştir?

YENİMAHALLE-KEÇİÖREN: Kurtini Deresi, Halil Sezayi Erkunt Caddesi, Etlik Caddesi ve Çubuk Çayı hattı.

YENİMAHALLE ALTINDAĞ: Çubuk Çayı, Hipodrum Caddesi

YENİMAHALLE-ÇANKAYA : Söğütözü Caddesi, Gazi İstasyonu, Tren Yolu, Macun Deresi ile diğer ilçelerimizden ayrılmaktadır.

Yenimahalle’ye komşu ilçeler hangileridir?          

Yenimahalle’nin kuzeyinde Kazan, kuzeydoğusunda Keçiören, doğusunda Altındağ, güneyinde Polatlı ve Gölbaşı, güneydoğusunda Çankaya ve batısında Etimesgut-Sincan bulunmaktadır. 

Yenimahalle’deki önemli kamu binaları hangileridir? 

Ankara Polis Koleji, MİT Müsteşarlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Mernis, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar Gen. Müd., Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Yayın Dairesi Başkanlığı, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Tarım İşletmeleri Gn. Müdürlüğü, Toprak Mahsulleri Ofisi Gn. Müdürlüğü., Türk Patent Enstitüsü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi.

Yenimahalle İlçesi’nin tarihi ve turistik yerleri nereler?

Akköprü: İlçenin tarihini vurgulayan eserler arasında Bizans döneminde yaptırılmış, Selçuklu hükümdarı 1. Alaaddin Keykubat döneminde onarılmış Bağdat Ticari Yolu ile Ankara Çayı üzerinde bulunan Akköprü, Yenimahalle'nin Varlık Mahallesinin İstanbul Devlet Asfaltının kenarında olup, 4 büyük, 3 küçük olmak üzere 7 kemerden oluşmuştur ve tarihi özelliğini korumaktadır.

Atatürk Orman Çiftliği: Atatürk tarafından parası bizzat ödenmek kaydı ile 5 Mayıs 1925 tarihinde kurulan Atatürk Orman Çiftliği ilçe sınırları içerisinde olup, halka dinlenme ve örnek çalışmaları ile hizmetini sürdürmektedir.

Ankara Hayvanat Bahçesi: Ankara Hayvanat bahçesi, Atatürk Orman Çiftliği içerisindedir. Atatürk'ün direktifi ile 29 Ekim 1940 yılında hizmete açılmıştır. Kuruluş amacı, halka yerli ve yabancı hayvan çeşitlerini tanıtmak ve özelliklerini öğretmek, hayvan ve doğa sevgisini aşılamaktır. Bugün 178 çeşit hayvan barındırmaktadır. Yılda ortalama 1 milyon insan tarafından ziyaret edilmektedir.

75. Yıl Ankara Hipodromu: 1988 yılında yapılan ve hizmete giren 75. Yıl Ankara Hipodromu, 1.383.282 m² alan üzerine kurulmuş olup, tribün binası, zemin ve 4 kattan oluşmaktadır. Tribün binasında 8 adet yürüyen merpen, 6 adet asansör, numaralı localar, seyir terasları, Cumhurbaşkanı ve kordiplomatik locası vardır. 6.400'ü ayakta, 2.300'ü oturan olmak üzere 8.700 seyirci kapasitelidir.

Yenimahalle’de konumlandırılan markalı konut projesi hangisi?

Sinpaş İncek Life: İncek Life Ankara satılık daire fiyatları Mayıs 2013 itibariyle 439 bin 877 liradan başlayarak değişiyor. Sinpaş İncek Life Ankara ödemeleri yüzde 20 peşinatla, banka kredili olarak yapılıyor.

İncek Life Evleri Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın imzasını taşıyor. Ankara İncek ilçesinde hayata geçirilen İncek Life Evleri projesinde 1+1 dairelerin satışları tamamlandı.

5 blok halinde yükselen İncek Life Ankara Evleri'nde 548 adet konut bulunuyor. Sinpaş İncek Life Ankara ödemeleri yüzde 20 peşinatla, banka kredisi kullanılarak yapılıyor.

Yenimahalle

Sinpaş İncek Life

Sinpaş İncek Life teslimleri Ağustos 2014 yılında yapılıyor. Konut büyüklüklerinin 108 metrekare ile 208 metrekare arasında belirlendiği İncek Life Ankara satılık daire fiyatları 439 bin 877 liradan başlıyor.

2+1, 3+1 ve 4+1 dairelerde satışların devam ettiği Sinpaş İncek Life Ankara projesinde yüzme havuzu, fitness center, sauna, buhar odası, kapalı otopark, çocuk oyun alanları, basketbol sahası, tenis kortu, voleybol sahası gibi sosyal alanlar bulunuyor.

İncek Life Sinpaş adres : Alacaatlı Caddesi No: 1248 Yenimahalle - İncek - Ankara

İncek Life Ankara’da 2+1 dairelerin fiyatları 439 bin 877 liradan, 3+1 dairelerin fiyatları 550 bin 196 liradan, 4+1 dairelerin fiyatları 805 bin 424 liradan başlayarak değişiyor.

Telefon: 444 1 440

Web Adresi: www.inceklife.com