Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yeşil İzmir Dayanışması

Daha önce Bornova Cumhuriyet Platformu adıyla örgütlenen sivil toplum örgütlerinin İzmir Bornova’daki Ağaçlı Yol’un AVM ve rezidans alanı yapılmak istenmesine karşı olarak çoğalarak oluşturdukları yeni bir örgütlenme. Yeşil İzmir Dayanışması, ilk eylemini CHP’li Bornova Belediyesi ve CHP İzmir milletvekillerinin katılımıyla 17 Eylül 2013’te gerçekleştirdi.


Yeşil İzmir Dayanışması
Yeşil İzmir DayanışmasıYeşil İzmir Dayanışması nasıl oluştu?


Yeşil İzmir Dayanışması Yürütme Kurulu adına basın açıklamaları yapan Eğitim-İş Bornova Temsilciliği Sekreteri Oğuz Eminoğlu’nun Emlakansiklopedisi.com’a verdiği bilgilere göre; İzmir Bornova’daki kitle örgütlerinin oluşturduğu Bornova Cumhuriyet Platformu’nu oluşturan sivil toplum örgütlerine (STÖ) Ağaçlı Yol için yenileri eklendi ve Yeşil İzmir Dayanışması oluştu. Bornova Cumhuriyet Platformu’nda hangi STÖ’ler yer alıyordu?


Yeşil İzmir Dayanışması’nın öncülü Bornova Cumhuriyet Platformu, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bornova Şubesi, Eğitim-İş Bornova Temsilciliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği Bornova Temsilciliği, Köy-Der, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bornova Şubesi ve Tüm Yerel Sen İzmir 2 No'lu Şube’den oluşuyordu. Yeşil İzmir Dayanışması nasıl kuruldu?


Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nden Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, Eylül 2013’te internette yaptığı araştırma sonucu; geçmişte İzmirli levantenlerin fayton sefası yaptığı, 90 yıllık ağaçların yeraldığı 2 kilometrelik Ağaçlı Yol’un AVM ve rezidans yapılması istendiği bilgisine ulaştı. Prof. Dr. Kantarlı’nın uyarıları üzerine harekete geçen Bornova Cumhuriyet Platformu, Tüm Öğretim Elemanları Derneği ile sonradan katılan örgütlerle 27 kitle örgütünün buluştuğu Yeşil İzmir Dayanışması oluştu. 


Yeşil İzmir Dayanışması


Yeşil İzmir Dayanışması’nın ilk eylemi Ağaçlı Yol tepkisi nasıl başladı?


Hürriyet Gazetesi’nin 17 Eylül 2013 tarihli haberine göre; Bornova’da Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu Ağaçlı Yol’da yaklaşık 100 dönüm alanın planlarının değiştirilerek, AVM ve konut yapılmak üzere satışa çıkarılmasına tepkiler büyüyor.


“Direnen Ağaçlı Yol Yeşil İzmir Dayanışması” dün de Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndan Karayolları’na kadar yürüyüş düzenledi. Eyleme Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, Ege-Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan da destek verdi.


Sındır, “Yeşil alanımızı geri istiyoruz. Mücadelemizi de sonuna kadar sürdüreceğiz” dedi. Basın bildirisini okuyan Eğitim İş Bornova Şubesi Sekreteri Oğuz Emiroğlu “Satışa teklif vermek için belirledikleri son gün 19 Eylül. Bu tarihi izleyen günlerde şatış işlemi tamamlanıp betonlama süreci başlayacak. Ardından DSİ, TEDAŞ ve Zeytincilik Araştırma İstasyonu arazileri sırada bekliyor. Hukuk mücadelesi sürüyor. Bu oldu bittiye seyirci kalmayacağız. 

Kamu malı olan bu arazilere sahip çıkacağız. Ağaçlı Yol’un AVM olmasına izin vermeyeceğiz. Bu arazi yeşil alan olarak kalmalı” dedi. Yeşil İzmir Dayanışması iletişim bilgileri nelerdir?


E-Mail: yesilizmirdayanismasi@hotmail.com , yesilizmirdayanismasi @gmail.com

Facebook: www.facebook.com/direnagacliyol