Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak!

Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, il müdürlüğünde düzenlenen toplantıda emlakçılık yetki belgesi hakkında açıklamalarda bulundu.


Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, il müdürlüğünde düzenlenen toplantıda emlakçılık yetki belgesi hakkında açıklamalarda bulundu. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliği'nin 5 Haziran'da Resmi Gazetede yayımlandığını anımsatan Altun, belgesi olmayanın emlakçılık yapamayacağını belirtti.


Yetki belgesi olmayan emlakçılık yapamayacak!

Emlakçılığa yasal altyapı

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yönetmelik kapsamında emlakçılığın yasal altyapıya kavuştuğunu belirten Altun, "Bununla haksız rekabetin ve kayıt dışı faaliyetlerin önlenmesi, nitelikli insan kaynağı yaratılması, taşınmaz ticaretinin güvenli bir ortamda yapılması, mesleğe itibar kazandırılması ve meslek gruplarına duyulan güvenin artırılması ile hizmet kalitesi ve tüketici memnuniyeti hedeflenmiştir" dedi.


18 aylık zaman

Yetki belgesinin ticaret il müdürlükleri bilgi sistemi tarafından 5 yıl gerçerli olacak süreyle verildiğini söyleyen Altun, şu şekilde konuştu: "Mevcut işletmelerin 5 Haziran'dan itibaren 18 ay içinde yani 5 Aralık 2019'a kadar durumlarını yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirerek yetki belgesi almaları gerekmektedir. Yaptığımız araştırmada, ilimiz genelinde esnaf odalarına bağlı 175, ticaret odalarına bağlı 40 olmak üzere toplamda 215 kayıtlı emlakçının olduğu tespit edildi. Yine yönetmelikle işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı veya emlak danışmanı ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekir. Mesleki yeterlilik belgeleri Mesleki Yeterlilik Kurumunca yetkilendirilmiş ulusal yeterliliklere dayalı kuruluşlar tarafından verilmektedir.


Yetki belgesi verilmesinde iş yerinin belirtilen fiziksel şartları taşıması, meslek odasına kayıtlı olunması, gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması, işletmelerde bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az 30 metrekare olması, arşiv bölümünün bulunması ve teknik donatılara sahip olunması gibi şartlar belirlenmiştir." 


Belgesiz emlakçıya 4 bin lira ceza

Altun, yetki belgesi olmayan emlakçılara 4 bin lira cezai yaptırım uygulanacağını vurgulayarak "Yapılan düzenleme ile emlakçılık Avrupa standartlarına, uluslararası standartlara ulaşıyor. Belgesi olmayanlar en kısa sürede edinmelidir. Teşekkür ediyorum" diye konuştu.