Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yingli Solar

Çin'in birinci, dünyanın 3'üncü büyük güneş paneli üreticisidir. Yingli Solar’ın Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç’tır.Yingli Solar

Yingli SolarYingli Solar’ın genel özellikleri nelerdir?Dünyanın en büyük fotovoltaik (PV) üreticilerinden Yingli Solar, tüm dünyada 4.5 GW'tan fazla kurulu parkı ve 3.25 GW'lık üretim kapasitesiyle Çin'in birinci, dünyanın 3'üncü büyük güneş paneli üreticisi. 


16 bin çalışanı bulunan Yingli Solar'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Liansheng Miao; Yingli Solar’ın 

Güneydoğu Avrupa’dan Sorumlu Yöneticisi ise Dimitrios Bachadakis.  


Yingli Solar ürünlerinin yüzde 60'ı Avrupa'ya, yüzde 12'si ise Amerika kıtasına ihraç ediliyor.  


Dünya genelinde 20 bölgesel ülke ofisinde, 16 binden fazla çalışanı, 25 yıllık tecrübesi, 4,5 GW’tan fazla kurulu parkı ve 3,25 GW üretim kapasitesiyle faaliyet gösteren fotovoltaik üreticilerinden Yingli Solar, 2012 yılında 2,2 

GW kapasiteli güneş paneli satışı gerçekleştirdi. 


Yingli Solar, futbol sponsorluklarıyla dikkat çekiyor. Dünya Kupası'nın sponsorları arasında yer alan Yingli, faaliyet gösterdiği ülkelerde de spora destek oluyor. Bayern Münih'in premium ortağı olan şirket, Türkiye'de de çeşitli sponsorluklar yapmaya hazırlanıyor. Miamo, "Türkiye'de de spor olabilir başka alanlar olabilir sosyal sorumluluk anlayışımızı sürdüreceğiz" dedi.Yingli Solar hangi haberlere konu oldu?Anti-damping Vergisi Avrupa’nın Güneşini Gölgeleyecek (Yapi.com.tr, Haziran 2013)


Yingli Solar, Avrupa Komisyonu’nun Çin’de üretilen güneş enerjisi ürünlerine yönelik fiyat kırımını engelleme amaçlı düzenlediği geçici anti-damping vergisinden en az etkilenen Çin firması olacağını açıkladı.


Dünyanın en büyük fotovoltaik (PV) üreticilerinden Yingli Solar, Avrupa Komisyonu tarafından yürürlüğe sokulan ve Çin’den ithal edilen güneş enerjisi ürünlerini kapsayan fiyat kırımını engelleme amaçlı geçici anti-damping vergisinden en az etkilenen firma olduğunu açıkladı. Avrupa Komisyonu’nun kararı uyarınca Yingli Solar’a ait güneş enerjisi ürünleri 6 Haziran 2013 itibariyle 5 Ağustos 2013 tarihine kadar yüzde 11,8’lik bir geçici anti-damping vergisine tabi olacak. 6 Ağustos tarihinden sonra ise Aralık 2013’te açıklanacak son karara kadar firmanın anti-damping vergisi yüzde 37,3 seviyesinde olacak. Çin ve Avrupa Komisyonu arasında görüşmeler yoluyla bir çözüm bulunmaması durumunda, bu oran tüm Çin kökenli PV üreticileri arasındaki en düşük vergi oranı olacak.


Mevcut Avrupa Komisyonu kararına göre, anti-damping vergisi sadece Çin kökenli güneş enerjisi ürünlerinin ithalatına değil, aynı zamanda başka ülke kökenli olan ancak Çin’den nakledilen güneş enerjisi ürünlerinin ithalatına da uygulanacak. Fiyat kırımı araştırması başlatıldığı zaman, vergilerin sadece Çin kökenli güneş enerjisi ürünlerine yönelik olması belirlenmişti.


“Yeni vergiler güneş enerjisi sektöründe durgunluğa neden olur”


Yingli Energy Yönetim Kurulu Başkanı Liansheng Miao yaptığı açıklamada, “AB üyesi ülkelerden gelen yoğun tepkiye rağmen, Avrupa Komisyonu’nun Çin’de üretilen güneş enerjisi ürünleri üzerine fiyat kırımını önlemeye yönelik vergi koymaktaki ısrarını üzüntüyle karşılıyoruz” dedi ve yeni vergilerin sektörde durgunluğa neden olabileceği konusunda uyardı:


“Hangi seviyede olursa olsun, cezai nitelikteki gümrük tarifeleri kaçınılmaz olarak güneş enerjisi ürünlerinde daha yüksek fiyatlara yol açarak Avrupa’nın güneş enerjisi sektöründe en azından durgunluğa neden olacaktır. Bu nedenle Çin ve Avrupa Komisyonu arasındaki görüşmelerin hemen kaldığı yerden sürdürülmesini ümit ediyoruz”.

Yingli Energy Güneydoğu Avrupa’dan Sorumlu Yöneticisi Dimitrios Bachadakis de, “AB’ye üye ülkelerin ve pazarda yer alanların ciddi olarak karşı çıkmasına rağmen Avrupa Komisyonu, ilginç bir şekilde Çin’den ithal edilen güneş enerjisi ürünlerinde fiyat kırımını engelleme amaçlı geçici anti-damping vergilerinin konulması yönünde ısrarcı davranmaktadır. Böyle bir uygulama, Avrupa güneş enerjisi pazarında şüphesiz ki olumsuz bir etki yaratacaktır. Bu nedenle biz Yingli Energy olarak Avrupa Komisyonu ile Çin arasında açık bir diyalog kurulması yönünde taraf tutmaktayız. Türkiye’ye baktığımızda, ülkenin güneş enerjisi sektöründe öncü bir rol üstlenmek ve bu rolü korumak amacıyla çabalarımızı daha da güçlendirmekteyiz. Böylesi sağlam ve sürdürülebilir büyümenin sunacağı tüm fırsatları yakından takip etmekteyiz” şeklinde konuştu.


FormSolar, Yingli Solar ve Fronius ile Ortak Proje Geliştirecek (Yapi.com.tr, Nisan 2013)


Çinli güneş paneli üreticisi Yingli Solar ve inverter ile bunların sistem denetimine dair çözümler sunan Avusturyalı Fronius ile ortak çalışma kararı alan FormSolar, anahtar teslim olarak Türkiye’nin her noktasında güneş enerjisi sistemlerinin kurulumunu gerçekleştiriyor.


Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan FormSolar Genel Müdür Enis Behar, “Firma olarak müşterilerimizin güneş enerjisi yatırımları için ürünleri en uygun koşullarda elde etmelerini amaç edindik. Sharp firmasıyla ince film panellerde devam eden çalışma, kristal panellerde de dünyanın en büyüğü Yingli Solar ile daha da genişleyecektir. Fronius ve Yingli Solar ile olan iş birliğimiz sayesinde müşterilerimize kaliteli ürünleri, en uygun fiyatla, daha kısa bir sürede sunarak Türkiye’nin en verimli güneş enerjisi sistemlerini kurma fırsatını elde ediyoruz“ dedi.


Türkiye’nin dört bir yanından gelen talepleri daha hızlı karşılamak ve tekliflendirmek amacıyla İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara, Antalya ve Adana ofisleri ile birlikte bölgesel olarak çalışan, Türkiye genelinde 300’ü aşkın noktada bayileri kanalıyla hizmet veren FormSolar, Yapı Kredi Leasing ile 60 ay vade, Turseff ile banka kredilendirmesi olmak üzere müşterilerine hizmet veriyor.


Yingli SolarÇin'in enerji devi Yingli Türkiye'nin güneşine talip (Akşam Gazetesi, Nisan 2013)


Çin'in en büyük güneş paneli üreticisi Yingli Solar'ın Başkanı Miamo "Türkiye'de 600 MV'lık potansiyel var, çeşitli projeler geliştirerek payımızı artıracağız" diye konuştu


ABD ve Alman devlerinin Türkiye'de yenilenebilir enerji yatırım ve projelerindeki yarışa Çinliler de katıldı. Tüm dünyada 4.5 GW'tan fazla kurulu parkı ve 3.25 GW'lık üretim kapasitesiyle Çin'in birinci, dünyanın 3'üncü büyük güneş paneli üreticisi Yingli Solar, rotasını Türkiye'ye çevirdi. Geçen yıl İstanbul'da ofis açarak Türkiye'ye giren Çinli dev, ortak proje için düğmeye bastı. 16 bin çalışanı bulunan Yingli Solar'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Liansheng Miao, üretimlerinin yüzde 60'ının Avrupa'ya, yüzde 12'sinin ise Amerika kıtasına yönelik olduğunu kaydetti. Çin'de 4 tesisi bulunan firmanın dışa açılma politikası için düğmeye bastığını anlatan Miao, 'ABD'ye yakın olması açısından Meksika, Avrupa pazarı için de Doğu Avrupa şu anda öne çıkan bölgeler. Yatırım planı yaparken üretime yönelik altyapı bizim için çok önemli.  Yılda 600 MW'lık satış yapabilecek bir kapasite yatırım için önemli'"dedi. Yingli'nin proje üretiminin öncelikli olduğunu anlatan Miao, "Türkiye'de ortak proje üretimi en önemli önceliğimiz" dedi. 


ÜNİVERSİTEYE ÖZEL PROJE   


ÇİNLİ şirket, Türkiye'de Özyeğin Üniversitesi ile ilk projesine başladı. Kampusun elektrik ihtiyacını karşılayan güneş panellerini bu yıl tamamlayacaklarını kaydeden Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, "Şu anda havaalanları, üniversiteler ve turizm tesislerindeki projeler için bir çalışma başlattık. Bazı inşaat şirketleriyle de görüşmelerimiz sürüyor" dedi.


Çin'e inşaat ve gıda yatırımı yapılabilir


ÇİN Komünist Partisi'nin önemli isimlerinden biri olan Miamo, fabrikanın tüm çalışanları gibi mavi üniformayla çalışıyor. Miamo, Türkiye ofisinin açılışı için İstanbul'a da gelmiş. Miamo'ya Türkiye-Çin ilişkilerini sordum ve önerilerini aldım: Türkiye ve Çin ilişkileri hem tarihsel olarak hem de siyasi olarak pek olumlu değil. Ancak yeni yönetimimiz Çin'i büyütmek, halkımızın yaşam kalitesini artırmak istiyor. Türk şirketleri, burada özellikle gıda, inşaat ve tekstildeki fırsatlardan yararlanabilir. Artık Türklerin Çin'de yatırım yapması, ürün satması gerekiyor" dedi.


Dünya Kupası'nın sponsoru


YİNGLİ  Solar, futbol sponsorluklarıyla dikkat çekiyor. Dünya Kupası'nın sponsorları arasında yer alan Yingli, faaliyet gösterdiği ülkelerde de spora destek oluyor. Bayern Münih'in premium ortağı olan şirket, Türkiye'de de çeşitli sponsorluklar yapmaya hazırlanıyor. Miamo, "Türkiye'de de spor olabilir başka alanlar olabilir sosyal sorumluluk anlayışımızı sürdüreceğiz" dedi.


Güneşten Elektrik Enerjisi Elde Etmenin Püf Noktaları (Dünya Gazetesi, Nisan 2013)


Kendi elektriğini güneşten üret, 25 yıl ömürlü yatırımını ilk 6-7 yılda geri al. Sonraki yaklaşık 17 yıl boyunca elektriğini bedavaya getir. İşte güneşten elektrik sağmanın püf noktaları...


Türkiye'de bu yıl enerji sektörünün en hareketli alt kolu kuşkusuz güneş. Bunun iki ana nedeni var. Birincisi güneşe dayalı elektrik santrali kurmak isteyenlere ilk kez bu yıl lisans verilmeye başlanıyor. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) lisans başvurularını 10- 13 Haziran tarihleri arasında kabul edecek. 1 megawatt (MW) ve üzerindeki kurulu güce sahip projeler için lisans alınması şart. Bu yıl için 600 MW'lik bir lisanslama gerçekleştirilecek. Gelişmelere göre bundan sonra her yıl EPDK güneşe dayalı elektrik lisanslaması için yeni kapasiteler açıklayacak.


2013 yılını enerjide "güneş yılı" haline getiren ikinci ana neden ise geçtiğimiz yıl devreye giren lisanssız elektrik üretimi mevzuatı. Ve lisanssız elektrik üretmek isteyenlerin en çok ilgi gösterdikleri kaynakların başında da güneş enerjisi var. Peki, güneş enerjisinden kendi elektriğinizi nasıl üretirsiniz? Bu soruya bir çırpıda cevap vermek zor. Zira hem konu yeni hem süreç biraz karmaşık. Lisanslı elektrik üretimini ayrı bir başlık altında değerlendirmek üzere burada lisanssız üretimi ele alalım.


Şirket kurma şartı yok


Dünyanın en büyük güneş hücresi ve paneli üreticilerinden Yingli Solar'ın Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, güneşin herkesin kullanımına çok uygun bir enerji kaynağı olduğunun altını çiziyor. Özellikle 1 MW'ye kadarki kurulu güce sahip sistemlerle, gerek şahısların gerekse işletmelerin güneşten elektrik üretebileceğini söylüyor. 1 MW ve altı için şirket kurma zorunluluğu yok. Hem şirketler hem kişiler başvurabiliyor.


Solar Harita’ya sorun


Peki güneşten elektrik üretmek size bir avantaj sağlar mı? Bu sorunun kesine yakın cevabını, bu işi profesyonel olarak yapan mühendislik, danışmanlık ve proje firmalarından alabilirsiniz. Ama onlara gitmeden önce de üç aşağı beş yukarı kendi durumunuzu öğrenmenin yolları var. Etrafınızda bir bilene danışın, daha önce bu sistemi kurmuş ya da kurmaya başlamış kimseler varsa onların tecrübelerinden yararlanın. Bunların hiç biri yok mu? Ya da bir başka kanaldan çapraz sorgulama mı yapmak istiyorsunuz? Bunun da kolayı var. Bilgisayarınızı açıp internette www.solarharita.com adresine girin. 


Eski Başbakan Yardımcısı Kemal Derviş'in de bir zamanlar başkanlığını yaptığı Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı UNDP'nin desteğiyle kurulmuş bu site, güneş enerjisinden yararlanmak isteyenlere dönük bir tür rehber. Sitedeki ilgili bölüme, yaşadığınız şehri ve her ay tükettiğiniz elektrik miktarını giriyorsunuz. Sistem size, ne kadarlık bir kurulu güce ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Bu sistemi kurmanız halinde elektrik faturalarından ayda kaç liralık bir avantaj sağlayacağınızı da görebiliyorsunuz. Hatta bu arada, kuracağınız sistemle yılda kaç kilowatsaat (kWh) elektrik üreteğinizi ve bu yolla atmosfere yaptığınız karbon salımını ne kadar azaltabileceğinizi de öğreniyorsunuz.


Kendini 6-7 yılda geri ödüyor


Buraya kadarki süreci tamamladıysanız, sıra kritik soruya gelmiş demektir. Bu sistemi kurmak için kaç para gerekiyor? Aslında www.solarharita. com adresinden edindiğiniz bilgiler, size yapmanız gereken harcama tutarını da dolaylı olarak vermiş oluyor. Çünkü ihtiyacınız olan güneş paneli sayısını ve kurulu kapasitesini öğrendiğinize göre 1 kW’lik bir sistemin kaça kurulduğunu piyasadan rahatlıkla bulabilirsiniz. Hatta biz küçük bir piyasa araştırması yaptık. 1 kW’ lik bir güneş enerjisi sisteminin maliyeti yaklaşık 1200-1500 Euro arasında değişiyor. Rakamlar, sistemin kurulacağı coğrafyaya, binanın ya da sahanın yapısına, kullanılacak panel markasına ve tipine göre değişiyor. Bir örnek verelim ki konu kafalarda üç aşağı beş yukarı daha da netleşsin. Ayda 50 kWh elektrik üretimi için üç adet panelden oluşan 0.75 kW'lik bir sistem yeterli.


Kime gideceksiniz


Tüm bunları öğrendikten sonra sıra geldi ilk hareketi yapmaya. Nereye başvuracaksınız? Eğer lisanssız elektrik üretimi yapacaksanız öyle devlete falan başvurmuyorsunuz. Ya panel üreticisi ve satıcısı firmalara ya da direkt güneş enerjisi işi yapan ve EPC denilen firmalara gideceksiniz. Piyasada proje geliştiren, kurulum yapan çok sayına mühendislik ve danışmanlık firması bulunuyor. Hatta bu işin satış ve pazarlamasını internet üzerinden yapanlar da var.


Bürokrasiyle siz boğuşmuyorsunuz


Solar proje geliştiren ve uygulayan firmalar sizin www.solarharita.com yardımıyla kaba taslak elde ettiğiniz bilgileri de göz önünde bulundurarak, bölge, saha, bina ve tüketim analizinizden yola çıkarak sizin ne kadarlık bir kurulu güce ihtiyacınız olduğunu kesinleştiriyor. Sizin adınıza EPDK’ya, bölgenizdeki dağıtım şirketine, daha sonra Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ’ye, belediyeye vs. yapılması gereken başvuruları yapıyor, gerekli onayları ve izinleri alıyor. Yani siz kapı kapı dolaşmak zorunda değilsiniz.


Kredi bulmak mümkün mü?


Tamam, firmayla anlaştınız ve kendi güneş santralinizi kurdurmaya karar verdiniz. Şayet ev tipi bir tesis kurmak istiyorsanız, bunun maliyeti bir araba parasının yarısını bile bulmayabilir. Biraz daha büyük kurmak isterseniz ve de finansman yetersizliği söz konusu ise birçok bankanın yenilenebilir enerji için verdiği desteği var. Özellikle büyük ticarethaneler, Akbank, İş Bankası, Denizbank, Garanti ve Vakıfbank’ın oluşturduğu Avrupa Kalkınma Bankası ve Avrupa Birliği destekli Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı TURSEFF 'e gidip kredi talebinde bulunabilir. TURSEFF sadece yenilenebilir enerjiye kredi veriyor. Ama bir ticarethaneniz var ve fiyatlar milyon Euro seviyesine çıkıyorsa onlar yardımcı oluyorlar. Avrupa Birliği ve Avrupa Kalkınma Bankası da Turseff'i destekliyor.


Özberk: Bürokraside tıkanma olmasın


Gaziantep’te güneş paneli üreten SolarTürk’ün Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk, güneş enerjisi yatırımlarının artacağını söylüyor. Ancak Özberk’in bazı endişeleri var: “Yatırımcı önce bulunduğu bölgedeki dağıtım şirketine başvuracak, olur alacak. Ardından ön taslak projesi çıkacak ve bunun uygunluğu TEDAŞ'tan alınacak. Bunlar tamamlanıp inşaat tamamlandıktan sonra yine TEDAŞ bunun doğru kurulup kurulmadığını kontrol edip onaylayacak ve bağlanabilirsiniz diyecek. Tüm bunların tamamlanıp inşaatın bitirilmesi en az 6-7 ayı alacak. Kamuda tüm bu süreçlerde görev alacak personel sayısı yetersiz. Şu anda onaylanan proje sayısı iki elin parmakları kadar. Başvurular arttıkça bunun altından kim nasıl kalkacak bilemiyorum. Yetkileri bölgelere devretmek işi çözebilir.


KOBİ’lere, su pompalarına ve üniversitelere bire bir


Fabrikalar, organize sanayi bölgeleri, benzin istasyonları, alışveriş merkezleri, turizm sektöründeki konaklama tesisleri, güneş enerjisi projelerinin çok fizibil olabileceği alanlar. Bu projelerde ortalama yüzde 20-30 ana para yüzde 75 kredi gibi bir yol bulunuyor. Üniversiteler için ekstra avantajlar var, teşvik alarak bu projeleri gerçekleştirebiliyor. Hem KDV vermiyorlar hem de elektrik masraflarını düşürüyorlar. Fina Enerji’nin Özyeğin Üniversitesi’ne kurduğu sistem Nisan ayında devreye girecek örneğin. Tarımsal sulama projeleri için de güneş enerjisi çok avantajlı. Tarım Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı hibeler veriyor. Bu sayede bu tip projelerde yüzde 100 kredilendirmeye kadar ulaşabiliyorsunuz.


Sistem verimliliği ve sağlam firma bulmak önemli


Fina Enerji Solar Proje Geliştirme Yöneticisi Orçun Başlak’a, güneş enerjisi sistemleri konusunda sık karşılaştıkları soruları sorduk. İşte Başlak’ın söyledikleri: “Genelde fotoğraf makinelerinin megapikselinde olduğu gibi panel verimliliğiyle ilgili sorular geliyor. Megapiksel ne olursa olsun güzel fotoğraflar çekilebiliyor. Güneşte de panel verimliliğinden çok sistemin genel verimliliği önemli. Kullanım süresi ile sistemi kurduracağınız firmanın bunu garanti edip edememesi önemli. Yatırım en az 5.5, en fazla 7 yılda geri dönüyor, ondan sonra kar edeceğinizi öngörüyorsunuz. Panel üreticisi diyor ki 25 yıl performans garantisi. Sizin yapacağınız sistemin arkasında duracak firmanın sağlam olması gerekiyor. İnvertörler (evirici - panelin ürettiği doğru akımı alternatif akıma çeviren kısım) kalitesi önemli. Ev alıyorsunuz. Üç dört yıllık değil her şeyiyle tapulu alıyorsunuz. 30 yıllık ev. Örneğin firma iflas ederse, kapısını çalabileceğiniz bir kimse yoksa sizin yatırımınız yok olmaya mahkum. O yüzden fotofoltaik santral işi, alınırken kazanılır.


Lisanslı elektrik üretmek isteyenler için…


Lisanssız elektrik için takvim ve coğrafya sınırlaması yok. Ancak lisanslı elektrik üretmek için santral kuracaksanız, öncelikle elektrik üretim lisansına sahip bir enerji şirketiniz olmalı. Lisans başvurusu için de mininum bir yıllık güneş ölçümü yapmanız, yaptırmanız gerekiyor. EPDK'nın belirlediği bölgeler dışında lisans başvurusu da yapılamıyor. 2013 yılında lisans verilebilecek bölgeleri öğrenmek için EPDK'nın internet sitesinde trafo isimleri ve kapasiteleri, bölgelerini görmek mümkün. Şu ana kadar güneş ölçümüne başlamamış olanlar için bu yıl tren kaçtı. Onlar ancak 2014 için açıklanacak kapasiteleri ve bağlanma noktalarının açıklanmasını bekleyecek. Yingli Solar 2012'de 2,2 GW Kapasitesinde Güneş Paneli Sattı (Yapi.com.tr., Şubat 2013)


Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan Yingli Solar, 2012 yılında 2,2 gigawatt (GW) kapasitesinde güneş paneli satışı gerçekleştirdi.

Dünya genelinde 20 bölgesel ülke ofisinde, 16 binden fazla çalışanı, 25 yıllık tecrübesi, 4,5 GW’tan fazla kurulu parkı ve 3,25 GW üretim kapasitesiyle faaliyet gösteren fotovoltaik üreticilerinden Yingli Solar, 2012 yılında 2,2 GW kapasiteli güneş paneli satışı gerçekleştirdi. Yingli Solar Yönetim Kurulu Başkanı Liansheng Miao, “Küresel PV sektöründeki büyük rekabete rağmen, 2012 yılı boyunca hem mevcut, hem de yükselen pazarlarda payımızı durmadan genişletmiş olmaktan çok mutluyuz. Bugüne kadar elde edilen kamusal verilere dayanarak, Yingli Solar’ın dünyanın en büyük PV modül tedarikçisi haline geldiğine inanıyoruz” dedi.Yingli Solar Turizm Sektörünün Enerji Maliyetlerini Düşürüyor (Yapi.com.tr, Eylül 2012)


Merkezi Çin’de bulunan ve dünyanın en büyük güneş panelleri üreticilerinden biri olan Yingli Solar Türkiye Genel Müdürü Uğur Kılıç, Türkiye’deki turizm sektörünün güneş enerjisini kullanarak enerji maliyetlerini düşürmek için önemli bir imkana sahip olduğuna dikkat çekti.


Yingli Solar, Türkiye ofisiyle turizm sektöründe önemli projeler hayata geçirmeye hazırlanıyor. Türkiye’nin özellikle turizm tesislerinin bulunduğu güney bölgesinin yüksek güneş enerjisi potansiyeli olduğunu belirten Uğur Kılıç, turizm sektörünün enerji maliyetlerini düşürmek, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için önemli bir imkana sahip olduğunu belirtti.


Otellerin enerji faturası yüzde 40 düşüyor


Uğur Kılıç, otellerin en büyük maliyetleri arasında olan enerji maliyetlerini düşürmek için güneş enerjisinden faydalanması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:


“Türkiye'nin ortalama yıllık toplam güneşlenme süresi 2 bin 640 saat (günlük toplam 7,2 saat). Güneş enerjisi potansiyeli 380 milyar kWh/yıl gibi önemli potansiyele sahip. Mart 2012 tarihinde çıkarılan Yenilenebilir Enerji Kanunu ile birlikte kurum ve kişilere kendi elektrik enerjilerini üretmelerine izin vermesi, otellere önemli bir fırsat sunmaktadır. Oteller, güneş enerjisini kullanarak elektrik faturalarını yüzde 30 - 40 oranında düşürebileceklerdir. Yingli Solar, turizm sektöründe gerçekleştirdiği küresel projelerle önemli bir deneyime sahip. Çin’in Hebey Eyaleti’nin Boading kentindeki Power Valley Jinjiang Uluslararası Otel’i projesini hayata geçirerek; dünyada bir ilke imza attı. Yingli Solar Türkiye olarak, ülkemizde bu alanda önemli projeleri hayata geçirmek üzere çalışmalara hız verdik”. 


Yatırım 5 yılda geri dönüyor


Kılıç, güneş enerjisi yatırımlarının ortalama olarak 5 veya 6 yıl içerisinde geri döndüğünü belirterek, “Güneş enerjisinden elektrik üreten solar panellerin ömrünün ortalama 45 yıl ve bakım maliyetlerinin çok düşük olduğu göz önüne alındığında, çok faydalı bir yatırım olduğu anlaşılmaktadır” dedi.  


Yeşil Yıldız’lı otellerin sayısı artmalı


Uğur Kılıç, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2008 yılında çevreye duyarlı konaklama tesislerine vermeye başladığı 'Yeşil Yıldız' unvanını alan otel sayısının 4 yılda sadece 25 otel ulaşmasının endişe verici olduğunu vurgulayarak, “Turizm sektöründe faaliyet gösteren otellerin denizlerin temizliğini simgeleyen Beyaz Bayrak almak için gösterdikleri ilgi ve önemi Yeşil Yıldız unvanına sahip olmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğine ve Yeşil Yıldız alan otellerin sayısının hızla artması gerektiğine inanıyorum” dedi.Yingli Solar iletişim bilgileri neler? Yingli Green Energy Holding Co., Ltd. 


Adres: 3399 North Chaoyang Avenue Baoding 071051, China


Telefon: +86 312 8922 208 

+86 312 8922 219 

+86 312 8929 801 

+86 312 8631 516 

+86 312 8929 890 


Faks: +86 312 8929 800


E-mail: commerce@yinglisolar.com


Web Adresi: www.yinglisolar.com