Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yüklemeli bağışlama nedir?

Malvarlığı bağışlamaları ile ilgili esaslar Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Bağışlama yüklemeli olarak da yapılabiliyor. Peki, yüklemeli bağışlama nedir?


Yüklemeli bağışlama nedir?


Malvarlığı bağışlamaları ile ilgili esaslar Borçlar Kanunu kapsamında düzenleniyor. Kanunen henüz edinilmemiş olan bir haktan feragat etmek veya bir mirası reddetmek, bağışlama olmuyor.


Ayrıca ahlaki bir ödevin yerine getirilmesi de bağışlama sayılmıyor.


Bağışlama sözleşmesi, bağışlayanın sağlararası sonuç doğurmak üzere, malvarlığından bağışlanana karşılıksız olarak bir kazandırma yapmayı üstlendiği sözleşme oluyor.


Bağışlama sözleşmesi; yazılı olmak şartı ile bağışlama sözü ile, elden bağışlama ile, koşullu bağışlama ile, yüklemeli bağışlama ile, bağışlayana dönme koşullu bağışlama ile kurulabiliyor. Peki, yüklemeli bağışlama nedir?


Yüklemeli bağışlama:

Bağışlayan bağışlamasına yüklemeler koyabiliyor. Bu tür bağışlamalar yüklemeli bağışlama oluyor.


Yüklemeli bağışlamada bağışlayan, sözleşme gereğince bağışlanan tarafından kabul edilmiş olan yüklemelerin yerine getirilmesini isteyebiliupr.


Kamu yararına olarak bağışlamaya konulmuş olan bir yüklemenin yerine getirilmesini isteme yetkisi, bağışlayanın ölümünden sonra, ilgili kamu kurumuna geçiyor.


Bağışlama konusunun değeri, yüklemenin yerine getirilmesi masraflarını karşılamaz ve aşan kısım kendisine ödenmezse bağışlanan, yüklemeyi yerine getirmekten kaçınabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com