Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yüksel Erimtan

Üniversite arkadaşlarıyla 1959’da kurduğu Gama’nın ardından 1990’da EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş.’yi kurmuştur. Yüksel Erimtan, Şubat 2013’te Forbes’in En Zengin 100 Türk listesinde yer alan inşaat mühendisidir.Yüksel Erimtan

Gama İnşaat'ın kurucularından,  EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel ErimtanYüksel Erimtan kimdir?1928 Ankara doğumlu Yüksel Erimtan, İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1951 yılında İnşaat Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu.  


1958 yılında üniversiteden beraber mezun olduğu arkadaşları Uğurhan Tunçata, Erol Üçer ile birlikte eski müteahhitlerden Raif Mumcu’nun da katılımı ile özel ortaklık statüsünde bir yapıya ortak sıfatı ile iştirak etti. Yüksel Erimtan, Gama İnşaat’ın temelini ne zaman attı?1959 yılında bu birliktelik Gama İnşaat Limited Şirketi olarak resmi olarak tescil edildi ve böylece Türkiye’nin en büyüklerinden olacak taahhüt grubunun temeli atılmış oldu. 1970 yılında kurulan Gama Endüstri Tesisleri İmalat A.Ş. ile birlikte santrallar, rafineriler, petrokimya tesisleri, çimento fabrikaları boru hatları ve barajlar gibi projelerin anahtar teslimi yapılması konusunda uzmanlaşma yönünde büyük adım atılmasında emeği olan Yüksel Erimtan, Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Azalığını yaptığı Gama Grubu ile birlikte ilkleri gerçekleştirmeye başlamaktaydı.


Türkiye’nin ilk yüksek basınçlı boru hattı, Türkiye’nin ilk ön gerilimli beton imal eden fabrikası, inşaat sektöründeki ilk yabancı ortaklıklar (Çekoslovakya ve ABD), ilk büyük endüstriyel anahtar teslim montaj projesi (Mersin Soda Tesisi), ilk yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinden biri olan Iran’da Buhar Üretim Tesisi, Türkiye’de ilk büyük BOT projesi (Birecik HES) Yüksel Erimtan’ın liderliğinde Gama tarafından gerçekleştirilen veya gerçekleştirilmekte olan projelerden bazıları olarak öne çıkmaktaydı.Yüksel Erimtan SSCB’de ne yaptı?1989 yılında Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği başkenti Moskova’da imzalanan müteahhitlik sözleşmesinin altında, o tarihlerde Yüksel Erimtan öncülüğünde, Türkiye’nin önde gelen müteahhitlerinin katılımıyla kurulan Mir Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak yine kendisinin imzası bulunmaktadır. Bu da bir ilk olarak tarihte yerini almıştır.Erimtan, Gama’dan ne zaman ayrıldı? Kendi firmasını ne zaman kurdu?1990 yılında, Gama Grubunun içindeki tüm şirketlerin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Azalığından ayrılarak, grup şirketlerindeki aktif görevlerini bırakan ve fakat kurmuş olduğu grubun en büyük hissedarı olmaya devam etmekte olan Yüksel Erimtan, 1990 yılı Ekim ayında çoğunluk hissesi kendisine ait olan EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş. firmasını kurmuştur. 


Yüksel Erimtan, sanata, sanatçılara, sanatsal kuruluşlara ve faaliyetlere olan ilgisi ve destekleri, Kültür Varlıkları Koleksiyoncuları Derneği Başkanı olarak kültürel ve tarihi miraslarımıza olan katkıları, bilgiye verdiği yüksek değer nedeniyle, ilgili vakıflarda üstlendiği görevlerle birlikte eğitim ve eğitimcilere olan destekleri, doğaya ve çevrenin korunmasına olan özel ilgisi, çok yönlü ve renkli kişiliği ile birçok değerli işadamından ayrılmaktadır.


Kurmuş olduğu EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş. Türkiye’de, Azerbaycan’da ve Rusya’da tamamlamış olduğu işlerle, sektörde güvenilir ve saygın bir isme sahip olmuş, kazandığı başarılarla yeni işler, yeni projeler üstlenmeye devam etmektedir.


Yüksel Erimtan firmanın Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Murahhas Azalığını sürdürmektedir. Yüksel Erimtan’ın serveti ne kadardır? Forber Dergisi’nin En Zengin 100 Türk listesinde yer alan Yüksel Erimtan, 2013 yılında da 2012 olduğu gibi 450 milyon dolar serveti ile 100’üncü sıradaydı.   


Erimtan, 2011 yılında ise 550 milyon dolarlık serveti ile 75’inci sırada yer alıyordu. EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş.’nin tarihçesi nedir?Şirket, 1990 yılının Ekim ayı başında, kurucularından olduğu ve 25 seneyi aşkın Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttüğü Gama Şirketler Grubu’ndaki aktif görevinden ayrılan Yüksel Erimtan ve arkadaşları tarafından kurulmuştur. Yüksel Erimtan, sektördeki başarılı çalışma hayatı ve tecrübeleri ile kurulacak bu şirketin daha ziyade müşavirlik yönünün ağır basmasını öngörmüş olsa da, kuruluşunun ikinci ayında imzalanan sözleşme ile ilk olarak Türkiye’de, sonraki yıl imzalanan bir diğer sözleşme ile de Rusya’da taahhüt işlerine başlanmıştır. 1993 yılında, Ankara’da inşaatına başlanan Portaş I konut projesi ile gayrimenkul yatırımına girilmiştir. Daha sonra Portaş II ve İstanbul’daki Azer İş Merkezi ile gayrimenkul yatırımlarına devam edilmiştir. Türkiye’deki işlere paralel olarak Rusya’da da imzaladığı sözleşmelerle sürekli büyüyen firmamız, hem Türkiye ve hem de Rusya’da büyük başarılara imza atmıştır.


Moskova’daki, Marriott Grand Hotel, Marriott Tverskaya, Marriott Avrora, çeşitli konut ve işmerkezleri 1990 lı yıllardaki projeler olarak öne çıkmaktadır.


Türkiye’de ise, Manavgat Su Temin Projesi, Pamukova Hidroelektrik Santrali, EGS Business Park-İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Projesi gibi önemli projeler hayata geçirilmiştir.


2000 li yıllardan günümüze olan süreçte ise, Rusya’nın yanında yurtdışı Pazar olarak Azerbaycan’da faaliyete başlanmış ve Sclumberger firmasının Baku Tesisleri gerçekleştirilmiştir.


Rusya’da, Moskova Üniversitesi Ekonomi ve Hukuk Fakülteleri projeleri, Holiday Inn Sokolniki, Dobri Konut ve Ofis Kompleksi, 5* Kempinski Grand Otel Gelincik, Apart Hotel Kompleksi Sadi Mari projeleri öne çıkmaktadır.Yüksel Erimtan hangi konularda haber oldu? Ulus'un çehresi değişiyor (A.A., Ekim 2011)


Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesince Ulus'un tarihi kimliğine yeniden kavuşması için başlatılan çalışmalar sürüyor. (...) Esnafın da çalışmalardan mutlu olduğunu ifade eden Acar, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin şu anda kale ve çevresinde kanalizasyon, elektrik, su ve telefon hatları için çalıştığını bildirdi. Kale ve çevresine olumlu katkıları bulunan Çengelhan'ın yanındaki 3 evin yıkıldığını, buraya Yüksel Erimtan Arkeoloji Müzesi yapılacağını belirten Acar, inşaatın sürdüğünü kaydetti.
Yüksel Erimtan ve EMT Erimtan Müşavirlik Taahhüt Ticaret A.Ş. iletişim bilgileri nelerdir?Ankara (Merkez Ofis)


Adres: Cinnah Caddesi No: 102/3-7 Çankaya, Ankara, 06550 Türkiye


Telefon: +90 312 441 29 52 (pbx)


Faks: +90 312 441 29 55


E-Posta: emt@emt-erimtan.com


Rusya Ofisi


Adres: Universitetskiy Prospekt, d.13 Stroeniye 16, 119992 Moskova / Rusya Federasyonu


Telefon: +7 495 930 89 81 


+7 495 930 89 82


+7 495 930 89 78


Faks: +7 495 9307475


E-Posta: rep@emt.su


Web Adresi: www.emt-erimtan.comYüksel Erimtan Kültür Ve Sanat Vakfı iletişim bilgileri neler? Adres: Aziziye Mah.Cinnah Caddesi No:102/7 Çankaya Ankara 


Telefon: (312) 440 94 00