Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yunus Sertkaya

Yunus Sertkaya, Hisar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Erzurum doğumlu olan Sertkaya, 13 yaşında ticaret hayatına başlamıştır.


Yunus Sertkaya

Hisar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yunus SertkayaYunus Sertkaya sektöre nasıl girdi?


Yunus Sertkaya; Hisar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Erzurum İspir doğumludur. 13 yaşında İstanbul’a gelen Sertkaya, ticarete simit satarak başladı. Akrabalarının ve abisinin müteahhitlik yapması sonucu inşaat işine yöneldi. Bu şekilde 1993 yılında Hisar İnşaat’ı kurdu. 


Yunus Sertkaya, gelecek hedefleri için neler söyledi?


Hisar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Sertkaya, gelecek hedeflerinin daha ileriye gitmek olduğunu söyledi. Sertkaya, “Büyük hedeflerimiz var ama ülkemizde bu hedeflere ulaşmak için şansımızın iyi gitmesi gerekiyor. Çünkü şartlar bunu gerektiriyor. Yarınımızın garantisi yok. Yurtdışında da iş yapmak için bazı temaslarımız oldu.” dedi.


Yunus Sertkaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne hangi önerilerde bulundu?


İstanbul’da yaşanan park sıkıntısı için deniz trafiğinin kullanılmasını ve uygun konumda olan sahil kıyılarına katlı veya katsız otopark yapılmasını istiyoruz. 


Kazık sistemi ile yapılan bu otoparklar son derece sağlıklıdır. Hatta Tekirdağ’da bir tane bulunmaktadır. 

Amerika’da bu gibi otoparkların çelik kazık yerine plastik kazık ile yapıldığına yakından şahit olduk. Bu plastik kazık 80 yıl bakımsız durabilmektedir. 


80 yılda bir bakım yapıldığında ise ömrü uzamaktadır. Böyle projelerin İstanbul’da park sıkıntılarının giderilmesi için tercih edilmesini istiyoruz.


Hisar İnşaat projeleri hangileridir?


Tamamlanan Üst Yapı Projeler:  Estergon Türk Kültür Merkezi, Üsküdar Evlendirme Sarayı Ve Kültür Merkezi İnşaatı, Yenibosna Spor Kompleksi, Tübitak Mam Gmbe Ek Bina İnşaatı, İstanbul Valiliği Sera Yapımı, Köseköy Kültür Merkezi Yapımı, Arıköy Koop. Konut Giriş Yolu Parsel Düzenlemesi, Sultanbeyli Battal Gazi İlköğretim Okulu İnşaatı, Küçükbakkalköy Okulu, Edirne Gar Rampası Ve Halkalı Gümrük Sahası Düzenlemeleri, Yükseltepe Mahallesi Sağlık Ocağı Yapımı,Tamamlanan İskele ve Liman Projeleri, Kuş Adası İskelesi, Çanakkale 1 Ve 2 No'lu Rampa İskele İnşaatı, Zeytinburnu Kum İskelesi Ve Saha Tanzimi, Eskihisar Ve Topçular İlave İskele Ve Terminal Binaları İnşaatı.


Tamamlanan Park ve Çevre Projeler: Estergon Kalesi İçöz Deresi Arası Park Yapımı, Eryaman Rekreasyon Alanı Düzenlemesi Ve Gölet Rehabilitasyonu Çalışması, Maltepe Kaldırım Ve Çevre Düzenlemesi, Güçlükaya Mahallesi Park Yapım, Yeşilgöz Mahallesi Park Yapımı, Tamamlanan Alt Yapı Projeleri, Tuzla İçmeler, Aydıntepe Mah. Doğalgaz Dağıtım Hattı Yapımı, Osmangazi Doğalgaz Dağıtım Hattı.


Devam Eden Projeler: Bahçelievler Siyavuşpaşa Spor Kompleksi İnşaatı, Burhan Felek Kapalı Spor Salonu İnşaatı.