Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yüzde 20’lik paya karşılık bedava dönüşüm yapılacak!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal yüzde 20'lik bir arsa payı karşılığında vatandaştan para talep etmeden yerinde dönüşüm yapacaklarını açıkladı.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal yüzde 20'lik bir arsa payı karşılığında vatandaştan para talep etmeden yerinde dönüşüm yapacaklarını açıkladı.


Kentsel dönüşüm çalışmalarındaki prensipleri açıklayan İBB Başkanı Mevlüt Uysal gazetecilerle tanışma toplantısında bir araya gelerek sorulara cevap verdi.


Star Gazetesi'nin haberinee göre İBB Başkanı Mevlüt Uysal kentsel dönüşümde hiçbir ilave kat ya da daire inşa edilmeyeceğini ve vatandaştan para talep etmeden yüzde 20'lik bir arsa payı karşılığında yerinde dönüşüm yapacaklarını söyledi. 

 

Uysal kendisine yöneltilen bir soru üzerine, “Eğer kentsel dönüşüm yapılacaksa, yerinde yapılacak. Hiçbir şekilde ilave imar artışı olmayacak, yani yıkılıp yeniden aynısı yapılacak. İlave bir bina veya dairede yapılmayacak” dedi. 


Uysal, “Vatandaşın metrekaresinden yüzde 20 düşük yapılacak. Yani 120 metrekareyse, 100 metrekare olarak inşa edeceğiz. Vatandaştan herhangi bir para talep etmeyeceğiz. Geri kalan yüzde 20’nin, maliyetin yüzde 60-70’ini karşılayacağını düşünüyoruz. Belediye olarak yüzde 30-40 da bizim desteğimizle, yerinde dönüşüm sağlayabileceğiz. Bizim temel prensibimiz bu” şeklinde açıklamalarda bulundu.


Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak kentsel dönüşüm için 1 milyar TL bütçe ayırdıklarını da açıkladı. 


‘YATAY MİMARİ ŞART’ 


İBB Başkanı Mevlüt Uysal yatay mimarinin daha doğru olduğunu belirterek “İstanbul’da yaklaşık 800 bin civarında konut yenilenmesi gerekiyor. Biz bunu ilan ettiğimiz zaman tahmin ediyorum 15-20 bin konut ‘biz hazırız yapalım konumunda olabilir’. Bu şekilde bir çalışma ile 10-15 yıl içerisinde İstanbul’da yenilenmenin tamamlanacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Uysal ayrıca binaların çok yüksek olmaması için mücadele edeceklerini söyledi. 


2 MÜJDE BİRDEN 

İBB Başkanı Mevlüt Uysal Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy Metrosu’nun bir ay içerisinde açılacağını ifade etti. Ayrıca Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki çalışmanın ise yılbaşına kadar tamamlanacağı bilgisini verdi.