Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Yüzen şehir projeleri

Bugüne kadar pek çok denizde yüzen şehir projesi yapıldı. Bu, hayalden gerçeğe dönüşmesi beklenen son proje: (Kasım 2013)


ABD Florida Merkezli bir şirket, yüzen şehir (Freedom City) projesi kapsamında hazırladığı dünyanın en büyük gemisinin video tanıtımını yaptı. Sahasında ilk olan yüzen şehir projesi 10 milyar dolara mal olacak.... (Kasım 2013)


2 yılda bir dünya turunu tamamlayacak olan 50 bin kişinin yaşayacağı varsayılan 25 katlı gemiyi 30 bin kişi de ziyaret edip kısa tatil yapabilecek. 


1 kilometre uzunluğunda tasarlanan gemide; okullar, hastaneler, sanat galerileri, mağazalar, parklar, eğlence merkezleri de bulunacak. 


Şimdiye dek insan eliyle yapılan en büyük yüzen nesnenin inşa çalışmaları 20 yıl öncesine dayanıyor. 


Freedom Ship adıyla hazırlıklara başlanan geminin adı geçen ay Freedom City'ye dönüştürüldü. 


PEKİ BU GEMİYİ İNŞA EDECEK PARA VAR MI?


Projeyi ortaya çıkaran Uluslararası Özgürlük Gemisi (Freedom Ship International) adlı şirketin yöneticisi Roger M Gooch, şu an 1 milyar dolar biriktirmeye çalıştıklarını belirtiyor. Biriktirdikten hemen sonra geminin inşasına başlayacaklarını kaydeden Gooch, son 6 ayda projeyle ilgili çok olumlu tepkiler aldıklarını dile getiriyor. Bu yüzden umutlu olan Gooch, böylesine ‘yaşayan bir proje’yi hayata geçirebilirlerse bunun küresel ekonomiye büyük katkı sağlayacağını düşünüyor.


DETAYLI İNGİLİZCE BİLGİ:


http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2514936/The-incredible-mile-long-floating-CITY--complete-schools-hospital-parks-airport-50-000-residents.html


İŞTE GÖRSELLERİ:

Yüzen şehir projeleriYüzen şehir projeleriYüzen şehir projeleriYüzen şehir projeleri