Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zafer Yıldırım, Yıldırım Kule'yi anlattı!

Sıradan kalıpların dışına çıkarak farklı bir mimariyle Ankaralıların karşısına çıkan Yıldırım Kule eğimi ile saygıyı simgeliyor..


Emin Yıldırım’ın Kars’tan Ankara’ya göç etmesiyle başlayan ticari hayat serüveni, Zeki Yıldırım’ın, Yıldırım A.Ş’yi kurmasıyla devam etti. 1990’lı yıllarda arazi yatırımlarını değerlendirmek üzere inşaat projelerine başlayan Yıldırım A.Ş, Ankara’nın en Kuzeyinden en Güneyine birçok projeye imza attı. Yıldırım Grup’un yeni nesil kurucusu Zafer Yıldırım, 2000 yılında Yıldırımkent Gülyazısı Sitesi ile ilk inşaat projesine başladı. 


Ardından Eymir Konutları 1.Etap, Beyaz Evler,Eymir Konutları 2. Etap,  Ankara  Barosu Sosyal Tesisleri, Gökkuşağı Konutları, Mogan Park Evleri, Gölbaşı Ticaret Merkezi, Yıldırım Sera Studio Evleri, Cevizli Park Konutları, Beyterrace Konutları gibi önemli projelere imza atan Yıldırım Grup, Ankara’nın gözde lokasyonlarından biri olan Balgat Cevizlidere’de Yıldırım Kule ile yılların tecrübesini taçlandırıyor.


Stil Sahibi Yıldırım Kule

Sıradan kalıpların dışına çıkarak farklı bir mimariyle Ankaralıların karşısına çıkan Yıldırım Kule eğimi ile saygıyı simgeliyor. İç bükey eğime sahip Yıldırım Kule’yi anlatan Zafer Yıldırım, “Biz Yıldırım Kule’yi inşa ederken kendi iş yerimiz için ne ihtiyacımız varsa bunun fazlasını karşılayacak şekilde bir proje detaylandırması yaptık. Kule 130 metre yüksekliğinde ve rüzgârdan, dış sesten çok fazla etkilenebilecek durumda. Bu sebepten dolayı yalıtıma çok önem verdik. Dış cephenin yalıtımını üç farklı aşama ile gerçekleştirdik. Yalıtımda şehrin içerisinde olup aynı zamanda sessizlik ve huzuru temel aldık. Beraberinde havalandırma sistemi, güvenlik, otopark sayısı, kat yüksekliği, konum, sosyal alanlar aklınıza gelebilecek her detay ayrı ayrı düşünüldü” dedi.


Farklı bir ‘’görsel tema’’

Yıldırım Kule, geniş ve rahat kullanımlı toplantı alanları planlarken, Ankara’da fark yaratan yenilikçi bir yaklaşımla ‘’Sanat Kulesi’’ olma yolunda iddialı adımlar atmakta. ’Şehrin Sanat Galerisi olma yolunda fikirlerini bu yönde geliştirerek, her türlü sanat platformunun, ressamın, küratör ve bienal planlayıcılarının esnek bir şekilde yararlanabileceği geniş ve modern mekanları bünyesinde barındırmaktadır.


Bir elli yıl sonra, gelecek nesile 50.Sanat yaşımızda diye hitap etmek de ayrı bir gurur kaynağı olacaktır.