Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zaza Han - Tahtakale - İstanbul

1800'lü yıllarda inşaa edilmiş olan 6 katlı hanın ismi önce BALTACI HAN idi.1917'de İstanbul Ticaret Odası 3148 Sicil No'su ile  kayıtlı ZAZA firması burada faaliyetlerine başladı. Daha sonra 1960 yılında hanın ismi ZAZA HAN olarak değiştirildi.


Tahtakale caddesi no 38, Eminönü adresindeki han, Temmuz 2013'te büyük bir yangın geçirdi.


Kozmetik firmalarının bulunduğu handaki 112 dükkan büyük zarara uğradı.


Zaza Han - tahtakale - İstanbul


Hanın öyküsü


1900’lerin başında bu yana ticaretin kalbinin attığı hanın sahipleri, Gürcü Zazadze Ailesi. Hanın sahipleri, İstanbul Ticaret Odası’na üyelik kaydı yapan ilk aile aynı zamanda. Ailenin ikinci kuşak temsilcisi ise şimdilerde 90 yaşında olan Simon Zazadze.


Hanın sahibi Zazadze Ailesi İstanbul’un köklü ticaret ailelerinden. Berberlik ve traş bıçağı denilince ilk akla gelen isim Pol (Pavla) Zazadze olur. 1900 yılında Gürcistan’da doğan Pol (Pavla) Zazadze 17 yaşına geldiğinde eğitim için İstanbul’a gelir. Gürcü Katolik Kilisesi’nin başrahibi olan dayısının yanına sığınan Pol Zazadze, Rusya’da ihtilal çıkması üzerine de ülkesine dönmeyerek İstanbul’da kalır.


Maddi güçlük de çeken Zazadze Tahtakale piyasasında ticarete başlar.  Kendi adı ile anılan Zaza traş bıçaklarını önce dışarıdan getirtir,  sonra da Bomonti ile Tahtakale’de kurduğu imalathanelerde üretmeye başlar. Kendisi ve oğlunun adını verdiği şirket olan “Pol Zazadze Mahdumu Simon Aleksandır Zazadze”nin İTO’ya kaydı 19 Ağustos 1925'te yapılır.


Zaza Han - tahtakale - İstanbulBir süre sonra da kendi işinin patronu olur. Pol Zazadze 1989’da öldüğünde işlerini, oğlu Simon Zazadze devam ettirir. Baba ve oğulun yönetiminde adlarının görüldüğü bir başka şirketleri Kartal Çelik Eşya Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin İTO’ya kaydı ise 2 Şubat 1956’da yapılır. Zazadze Ticaret ve Sanayii İşleri Simon Aleksandır Zazadze isimli şirket ise 25 Ocak 1962’de kurulur. Daha önceki adı Baltacı Han olan Zazadze Ailesi’ne geçtikten sonra Zaza Han olarak anılmaya başlandı.


Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Simon Zazadze şimdilerde 90’lı yaşlarda. Simon Zazadze aynı zamanda 1968’den beri Şişli’de faaliyet gösteren Özel Bilgi Koleji’nin de sahibi.


Temmuz ayındaki yangında önemli ölçüde zarar gören Zaza Han esnafı ile ilgili İTO Yönetim Kurulu’nun bir takım desteklerde bulunduğu öğrenildi. Zaza Han’da onarım faaliyetlerinin ise yer yer sürdüğü ifade edildi.


WEB SİTESİ: http://www.zazahan.com/


Zaza Han - tahtakale - İstanbul