Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

ZemZem Tower

Kabe manzaralı residence. Toplam 7 kuleden oluşan El Beyt Kuleleri projesinin Zemzem Tower bölümünün temeli 2002’de atıldı, inşaat 2006 yılında tamamlandı. Zemzem Towers, tepesinde Mekke Saati ile dikkat çekiyor...ZemZem TowerProjenin adı:  ZemZem Tower Mekke Konutları  

Yapımcı şirket: Munshaat Real Estate Co.

Projenin lokasyonu: Mekke, Suudi Arabistan. Kâbe'ye 100 metre

Projenin toplam yatırım bedeli: 400 milyon dolar

Toplam arsa alanı: 1.431.708 metrekare

Toplam inşaat alanı: 91 bin 326 metrekare

İnşaata ne zaman başlandı:  Kasım 2002

Ne zaman bitti:  Ramazan 2006

Konut sayısı: 1314, 46 devremülk olarak satılmakta; toplamda satılabilecek ünite sayısı 57 bin

En düşük ve en yüksek metrekareler: En düşük= 35 metrekare, En büyük= 85 metrekare 

En ucuz ve en pahalı konutun fiyatı: En ucuz 7.400 dolar - en pahalı 47.300 dolar

Şimdiye kadar satılan konut sayısı: MAS'ın bulunduğu tüm ülkelerdeki satış 37 bin

İstenilen minimum peşinat: %30 peşinat alınıyor

En düşük taksit: 480 dolar

Metrekare ortalama satış fiyatı:  Bu tarzda satış yapılmamaktadır


Diğer projelerden ayırt edici özelliği: Projeyi diğerlerinden ayıran çeşitli özellikleri bulunmaktadır.  İlk özellik konumudur.  Kâbe'ye 100 metre mesafedeki ZemZem Tower direk görüş sağlamsı ve yakınlığıyla çevredeki diğer yapılardan farklılaşmaktadır.  İkinci önemli fark ise, kullanım hakkı sistemidir.  Bu sisteme göre daire sahibi her yıl belli dönemin kullanım hakkına sahip olmaktadır.  Dönemler en az 1 haftadır.  İsteyen kişiler bütün yıl için de daire sahibi olabilirler.  Kullanım hakkı sisteminin getirdiği en önemli avantaj, daire sahibinin hiçbir şekilde hak kaybına uğramamasıdır.  Daire sahibi, yıl içinde 2 ay öncesinden bildirmek koşuluyla kullanacağı dönemi değiştirebilir.  Eğer o yıl dönemini kullanmayı düşünmüyorsa, sistem bu kişiye 3 değişik alternatif sunar.  Buna göre; daire sahibi kendi yerine bir başkasını (kan bağı aranmamaktadır) yollayabilir.  İkinci seçenek; bu dönemi pas geçerek puan kazanmaktır.  Kazanılan bu puanlar bir dahaki döneme yansır ve daire sahibi bu yeni dönemde 1 yerine 2 hafta konaklama yapabilir, 1 yerine 2 daire kullanabilir ya da daha büyük bir dairede kalabilmektedir.  Kullanımındaki bu kolaylık ve esneklik projeyi emsallerinden farklı kılmaktadır.

Anlaşmalı bankalar: yok

Faiz oranı: YokZemzem Tower’da ev sahibi olmanın bedeli nedir?


Suudi Arabistan'da Kabe'ye 100 metre yakınlıkta inşa edilen projede fiyatlar Eylül 2008 itibariyle 7 bin 400 dolar ile 47 bin 300 dolar arasında değişiyordu.


400 milyon dolarlık yatırım maliyetiyle yapımı gerçekleştirilen ZemZem Tower projesi, 33 kat ve 1314 daire ve 5 farklı tipte daire seçeneğine sahip bulunuyor. Daire fiyatının yüzde 30'u peşinat alındığı projede 35 metrekare ile 85 metrekare arasında değişen 57 bin ünite bulunuyor. Kabe'ye 100 metre mesafede bulunan ZemZem Tower projesi, kutsal topraklarda ''kullanım haklı'' gayrimenkul satın alma imkanı sunuyor. 


Binanın  en altında beş kattan oluşan alışveriş merkezi ve 5000 kişinin aynı anda yemek yiyebileceği tesisler mevcut. 8 tanesi 50 kişilik olmak üzere, binada 36 asansör bulunuyor. Bina 5 yıldızlı otel standartlarında olup, yönetimini Fransız Accor firması üstleniyor. Daire sahipleri günlük housekeeping hizmetlerinde de ücretsiz yararlanabiliyor.