Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zeynep Melike Atay Kızıltaş kimdir?

Mimar Zeynep Melike Atay Kızıltaş kimdir? Zeynep Melike Atay Kızıltaş, ne zamandan beri NİTA Mimarlık bünyesinde mimari çalışmalarına devam ediyor?


Zeynep Melike Atay Kızıltaş, 1988 yılında İstanbul’ da doğdu. 2006 yılında İstanbul Köy Hizmetleri Anadolu lisesinden mezun oldu aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde mimarlik öğrenimine başladı. 


2011 yılında  bölümden mezun olan Atay bitirme projesi ile Archiprix TR 2011 mansiyon ödülü aldı. Ardından  İstanbul Teknik Üniversitesi Mimari Tasarım dalında yüksek lisans eğitimine başladı. 2009 – 2014  yılları arasında Erginoğlu& Çalışlar Mimarlık ofisinde çalıştı.


Ulusal ve uluslar arası alanda birçok workshop ve yarışmaya katılarak çeşitli ödüller kazanan Kızıltaş 2014 yılından bu yana mesleki çalışmalarını kurucusu olduğu  Nita Mimarlik İnş. Tic. Ltd. Şti. çatısı altında, ortağı Serdar Kızıltaş ile birlikte sürdürmektedir. Ayrıca, Akdeniz Üniversitesi ve  Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yapmıştır.


NITA Mimarlık

2014 yılında Serdar Kızıltaş ve Zeynep Melike Atay Kızıltaş tarafından İstanbul Kadıköy’de kurulan NITA (Nitelikli Tasarımlar Atölyesi), çalışmalarını İstanbul ve 2015 yılında açılan Antalya ofisi üzerinden devam ediyor. 

NITA, mimarlık, iç mimarlık, kentsel tasarım ve ürün tasarımı alanlarında projeler geliştirip uygulayan bir tasarım ofisi. 


Haziran 2014’te 1.lik ödülü kazandığı “Expo 2016 A... ” ile adını duyuran NITA, Türkiye’nin ilk EXPO Etkinliği’ne kule tasarımı ile katkı sağladı.