Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zeytinburnu Tramvayı yer altına iniyor!

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın İstanbullulara müjde verdi. Başkan Aydın, 2018’de Zeytinburnu tramvay hattının yerin altına alınacağını söyledi.


Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın İstanbullulara müjde verdi. Başkan Aydın, 2018’de Zeytinburnu tramvay hattının yerin altına alınacağını söyledi.


“Dünya Kenti İstanbul’un Yükselen Değerleri: Zeytinburnu Örneği” Panelinde ilçedeki tramvay sistemiyle ilgili konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "Zeytinburnu tramvay hattının yer altına alınma projesi tamamlandı sayılır. 2018’de Zeytinburnu’nda tramvay hattı yerin altına alınacak." dedi.


“ZEYTİNBURNU, 5 YILDA YÜZDE 112 DEĞER KAZANACAK”


Zeytinburnu Belediyesi tarafından "Dünya Kenti İstanbul’un Yükselen Değerleri: Zeytinburnu Örneği Paneli" düzenlendi. Zeytinburnu Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen panele Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ali Hepşen, Özyeğin Üniversitesi’nden Doç. Dr. Işıl Erol ve Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Dr. Özdemir Sönmez ve Prof. Dr. Emre Alkin katıldı. Prof. Dr. Alkin’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, bağımsız iki araştırma şirketinin yaptığı araştırmaların sonucunda Zeytinburnu ilçesine ait gayrimenkul raporları kamuoyuna açıklandı. 


Şirketlerin yaptığı araştırmalar sonucunda elde edilen bilgilere göre; Zeytinburnu’nda gayrimenkul fiyatlarının 5 yılda yüzde 112 değer kazanacağı öngörülüyor. Araştırma sonuçlarının tartışıldığı panelde, sahil şeridine sahip ilçenin ulaşım ağlarının merkezinde olması ve altyapı yatırımlarıyla ön plana çıkması sebebiyle Zeytinburnu’nda büyümenin devam edeceği bilgisine yer verildi.


"BURAYA YATIRIM YAPAN ÇOK KAZANACAK”


İlçede yatırım yapmak isteyen vatandaşlara seslenen Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, "İstanbul gerçekten yatırımcıya kazandıran bir kent ama özelde de Zeytinburnu İstanbul’da en çok kazandıran yer oldu ve olmaya da devam ediyor. Ben bu yönüyle insanlarımızın Zeytinburnu’ndaki yatırımlara biraz kulak kabartmasını arzu ediyorum. Buraya yatırım yapan kişi çok kazanacak.” dedi.


"2018’DE ZEYTİNBURNU TRAMVAY HATTI YERİN ALTINDAN GEÇECEK"


Tramvayla ulaşımın yerin altından sağlanması hakkında konuşan Başkan Aydın, "Bizim yıllardır düşündüğümüz bir projeydi. Asya Yakası’dan Avrupa Yakası’na gelen büyük su hattı bizim tramvay yolunun altından geçiyordu. Onu değiştirmeyle ilgili bir çalışmayı İSKİ’miz başlattı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’mız Kadir Topbaş’la da konuyu görüştük, şu an projeleri tamamlandı sayılır. 2018’de Zeytinburnu’nda tramvay hattı yerin altına alınacak. Bulunduğumuz Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nin ve 15 Temmuz Meydanı’nın içerisinden de metro hattı geçecek." diye konuştu.


Panel, araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinin ardından sona erdi. Sonuçlara göre, Zeytinburnu ilçesi genelinde bugün ortalama 3 bin 400 TL olan birim metrekare fiyatı 5 yıl sonra öngörülere göre yüzde 112 artış ile 7 bin 200 TL’ye ulaşacak. Sahil bandında ise 16 bin TL olan rakam, yüzde 108 artış ile 33 bin TL’ye çıkacak.Zeytinburnu Belediyesi