Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zeytinlik alanında yüzde 10’a kadar konut yapma hakkı kaldırıldı!

Meclis komisyonunda geri çekilen zeytin alan alanlarında sanayi tesisi yapılmasının önünü açan düzenlemede zeytinlik alanında yüzde 10’a kadar konut yapma hakkı ortadan kaldırıldı.


Kamuoyundaki eleştiriler ve tepkiler üzerine Meclis komisyonunda geri çekilen zeytin alanlarında sanayi tesisi yapılmasının önünü açan düzenlemede zeytinlik alanında yüzde 10’a kadar konut yapma hakkı da ortadan kaldırıldı.


Zeytinlik alanlarında konut dışındaki yeni yatırım alternatifi eklendi. Konaklama tesis ve turizm tesisi dahil her türlü yatırım yapmanın önü açıldı.


Komuoyundaki tepkilerle komisyonda düzenleme değiştirilerek sınırlama getirildi. Komisyonda yeni düzenleme yapıldı. Yatırım, sanayi tesisi ile sınırlandırıldı. Zeytinlik sahiplerinin yürürlükteki yasada yüzde 10’luk konut hakkı kaybedilmiş oldu.


Bursa ve Aydın’da zeytinlik alanlarına sahip olan köylüler, konut haklarını kaybetmelerine tepki gösterdi. Üreticiler, hak kaybının düzeltilmesini istedi. 


Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, yüzde 10’luk konut yapma hakkının kaybına ilişkin olarak şu şekilde konuştu: “Evet öyle bir durum söz konusu. Komisyonda zeytinliklere yatırım sanayi tesisiyle sınırlandırılınca böyle bir eksiklik ortaya çıkmış. Zeytinlik sahipleri böyle bir sıkıntının doğduğunu ilettiler. Düzenleme komisyona çekildi, orada bütün bu detaylar dikkate alınarak yeniden bir düzenleme yapılacak.''Milliyet