Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zigana Tüneli'nin yüzde 25'i tamam!

Gümüşhane’de 2017 yılı 3.dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Vali Memiş, Zigana tünelinin yüzde 25 oranında tamamlandığını açıkladı.


Gümüşhane’de 2017 yılı 3.dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Okay Memiş’in başkanlığında yapıldı. Vali Memiş, Zigana tünelinin yüzde 25 oranında tamamlandığını açıkladı.


Valilik Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcıları Murat Kahraman ve Selçuk Yosunkaya, Kelkit Kaymakamı Naif Yavuz, Şiran Kaymakamı Murat Özdemir, Köse Kaymakamı Mustafa Duruk, Kürtün Kaymakamı Mehmet Durgut, Torul Kaymakamı Mustafa Karali, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, GTSO Başkanı İsmail Akçay, ilçe ve belde belediye başkanları, bölge müdürleri, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katılım gösterdi. 


Toplantının açılışında yaptığı konuşmada 2017 yılında kamu kuruluşlarının 3 milyar 904 milyon 891 bin TL proje tutarlı işinin olduğu Gümüşhane’nin 20 yıl öncesi ile mukayese edildiğinde yapılan büyük yatırımlarla mahrumiyet ili olma özelliğini kaybettiğini belirten Vali Memiş, “Bir yerin mahrumiyet bölgesi olup olmadığının en büyük göstergesi ulaşılabilir olup olmadığıdır. Eskiden Trabzon’a 5-6 saatte gidilirken artık 1 saatte ulaşıyorsunuz. Bunda tabi yapılan büyük yatımların, duble yolların çok önemi var. Özellikle ulaşımı biz çok önemsiyoruz. Yapılan ve yapılacak olan 52 tane tünelle adeta tüneller kentiyiz. Bunun en önemlisi Zigana Tüneli. Yüzde 25’e geldik. Bu çok önemli bir rakam. Bizim hayalimiz. 2019 yılı sonu 2020’de bitmesi halinde sahille ulaşımımızı neredeyse yarım saate indirecek bir proje. Yine adeta bir barajlar ve göletler kentiyiz. Bu sene 35 tane yapımı devam eden gölet inşaatımız var, planlananlar 50’nin üstünde. Kelkit ve Harşit havzasında olmak üzere iki büyük yatırım var. Bu projeler Gümüşhane’nin geleceğe daha umutla bakmasına yol açıyor. Hatta bu projelerle tersine göçün bile mümkün olacağına inanıyoruz. Ana yatırımlar yapıldıktan sonra küçük dokunuşlarla mesafe alacağımıza inanıyoruz” dedi.


Taka Haber