Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Zilyet kime denir?

Taşınmaz mallardan bir yarar sağlamak üzere olanları fiilen hakimiyet altında bulundurmaya zilyetlik deniyor. Peki, zilyet kime denir?


Taşınmaz mallardan bir yarar sağlamak üzere olanları fiilen hakimiyet altında bulundurmaya zilyetlik deniyor.


Zilyet ise, taşınmaz maldan bir yarar sağlamak üzere o taşınmaz malı fiilen hakimiyeti altında bulunduran gerçek ve tüzel kişiler oluyor. Zilyet olan kişi sahibi olduğu malın hakimiyetçisi durumunda oluyor.


Örneğin bir ev sahibi evini başkasına kiralayana kadar o evin aynı zamanda zilyeti durumundadır.  Ancak evini başkasına kiraladığı anda o evin zilyetliğinden çıkmış oluyor. Evin yeni zilyeti, kiracısı konumuna geçmiş oluyor. Zilyetlik bu yüzden değişkenlik gösterebiliyor.


Medeni Kanun gereğince; Bir şey üzerinde fiilî hâkimiyeti bulunan kimse onun zilyedidir. Taşınmaz üzerindeki irtifak haklarında ve taşınmaz yüklerinde hakkın fiilen kullanılması zilyetlik sayılır.


Türleri

1. Aslî ve fer'î zilyetlik; Zilyet, bir sınırlı aynî hak veya bir kişisel hakkın kurulmasını ya da kullanılmasını sağlamak için şeyi başkasına teslim ederse, bunların ikisi de zilyet olur.


Bir şeyde malik sıfatıyla zilyet olan aslî zilyet, diğeri fer'î zilyettir.


2. Dolaylı ve dolaysız zilyetlik; Bir şeyde fiilî hâkimiyetini doğrudan doğruya sürdüren kimse dolaysız zilyet, başka bir kişi aracılığı ile sürdüren kimse dolaylı zilyettir.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com