Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

10 yıllık kiracı nasıl tahliye edilir?

1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren uygulamaya göre 10 yıllık kiracılar gerekçesiz tahliye edilebiliyor. Peki, 10 yıllık kiracı nasıl tahliye edilir?


10 yıllık kiracı nasıl tahliye edilir?


Taşınmaz mal kiralamalarında mal sahipleri kiracılarını her istediği zaman değil, kanunda belirtilen tahliye gerekçelerinin doğması halinde tahliye edebiliyor.


Kanunen kiraya veren kimse, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremiyor. Buna karşın 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren uygulamaya göre 10 yıllık kiracılar tahliye edilebiliyor. Peki, 10 yıllık kiracı nasıl tahliye edilir?


Mal sahibi; on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebiliyor. 


10 yıllık kiracı tahliyesi için bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşulu


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.


Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebilir.


Bildirimin geçerliliği

Konut ve çatılı işyeri kiralarında fesih bildiriminin geçerliliği, yazılı şekilde yapılmasına bağlıdır. Yukarıdaki şartlara da uymak şartı ile mal sahibi 10 yıllık kiracısından tahliyesini isteyebiliyor.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com