Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

10 yıllık kiracı tahliye davası!

Kanunda yer alan ve 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren uygulama gereğince; 10 yılını dolduran kiracılar gerekçe gösterilmeden tahliye edilebiliyor. İşte 10 yıllık kiracı tahliye davası..


10 yıllık kiracı tahliye davası!


Mesken ve işyeri kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi ancak, kanunda belirtilen haklı gerekçelerin doğması halinde feshedilebiliyor. Bu gerekçeler doğmadan mal sahibi kiracısından tahliyesini isteyemiyor.


Ancak, kanunda yer alan ve 1 Temmuz 2014 tarihinde yürürlüğe giren uygulama gereğince; 10 yılını dolduran kiracılar gerekçe gösterilmeden tahliye edilebiliyor.


Peki, 10 yılı dolduran kiracılar nasıl çıkarılır? 10 yıllık kiracı tahliye davası nasıl açılır?


Kanunen 10 yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebiliyor.


Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde, kiracı her zaman, kiraya veren ise kiranın başlangıcından on yıl geçtikten sonra, genel hükümlere göre fesih bildirimiyle sözleşmeyi sona erdirebilirler.


Genel hükümlere göre fesih hakkının kullanılabileceği durumlarda, kiraya veren veya kiracı sözleşmeyi sona erdirebiliyor.