Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

1+1 daire en az kaç metrekare olmalı?

Yeni İmar Yönetmeliği konut ölçülerine düzenlemeler getiriyor. Peki, yönetmelik gereğince 1+1 daire en az kaç metrekare olmalı?


Yeni İmar Yönetmeliği konut ölçülerine düzenlemeler getiriyor. 1+0 dairelerin yapımını yasaklayan yönetmelik kapsamında en küçük daire ölçülerine de yer veriliyor.


Yönetmelik hükümlerine göre her müstakil konutta en az; 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak veya yemek pişirme yeri, 1 banyo veya yıkanma yeri ve 1 tuvalet bulunuyor. Peki, 1+1 daire en az kaç metrekare olmalı?


1+1 daire en az kaç metrekare olmalı?

1+1 dairelerin en az net 28,5 metrekare büyüklüğünde inşa edilmiş olması gerekiyor. Oda ölçüleri şu şekilde sıralanıyor:


Dar KenarıNet Alanı
1 oturma odası3.00 metre12 metrekare
1 yatak odası2.50 metre9 metrekare
1 mutfak veya yemek pişirme yeri1.50 metre3.30 metrekare
1 banyo veya yıkanma yeri1.20 metre3 metrekare
1 tuvalet1.00 metre1.20 metrekare


Mevcut yapı ruhsatı başvuruları

22/5/2014 tarihinden önce yapı ruhsatı almaya yönelik olarak işlemlere başlanılmış olan ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce veya sonra yapılan yapı ruhsatı başvuruları, 1/10/2017 tarihine kadar sonuçlandırılmak kaydıyla, başvuru sahibinin talebine bağlı olarak, ilgili işlem tarihinde yürürlükte olan Yönetmeliğin 30/5/2013 tarihi ve sonrasında yürürlükte olan hükümlerine göre neticelendirilir. Ancak, bu madde hiçbir şekilde bu Yönetmelik hükümlerinin karma kullanımı ve yapının planla belirlenen kat adedini artırmak amacıyla uygulanamaz ve bu amaçla yapı ruhsatı düzenlenemez.


(2) Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı modelleri hariç olmak üzere, kamu kurum ve kuruluşlarınca bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten önce ihale kararı veya ihale tarihi alınmış veya ihalesi yapılmış olan ancak ruhsat düzenlenmemiş yapıların ruhsat işlemleri 1/10/2017 tarihinden önce yürürlükte olan Yönetmeliğe göre sonuçlandırılır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com