Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2017 gayrimenkul vergileri iki hafta sonra başlıyor!

Taşınmaz mal sahiplerini ilgilendiren emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ile değer artış kazancı vergisi iki hafta sonra 1 Mart itibariyle başlıyor..


Taşınmaz mal sahiplerini ilgilendiren vergi dönemi iki hafta sonra 1 Mart itibariyle başlıyor. 2017 emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, kira gelir vergisi ve değer artış kazancı vergisi 1 Mart'ta başlayıp, emlak ve çevre temizlik vergisi için ödeme dönemi 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Ancak kira gelir ve değer artış kazancı vergisi için son ödeme günü 31 Mart'ta son bulacak.


Senede iki eşit taksit halinde ödenen bu vergilerden emlak ve çevre temizlik vergisinin 2. taksiti Kasım'da, diğer gelir vergilerin 2. taksiti ise Temmuz'da ödenecek.


Emlak ve çevre temizlik vergisi ilçe belediyesine, gelir vergileri ise ilçenin vergi dairesinde ödenecek.


Vergilerin mükellefleri:


Emlak vergisi mükellefi; Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm taşınmaz mal sahipleri oluyor. 200 metrekareden küçük tek meskeni olan ve geliri olmayan kimseler vergi ödemesinden muaf oluyor


Çevre temizlik vergisi mükellefi; Konut ve işyeri kullanıcıları tarafından ödeniyor. Arsa ve araziler için bu vergi ödenmiyor. Ayrıca boş bulunan konut ve işyerleri de bildirim verilmesi halinde vergiden muaf oluyor.


Kira gelir vergisi mükellefi; Taşınmaz malını 2016 yılı içerisinde kiraya veren kimseler, 2017'de vergi mükellefi oluyor. Konut için beyanname sınırı 3 bin 800 TL, işyeri için ise 30 bin TL olarak belirlendi.


Değer artış kazancı vergisi mükellefi; Taşınmaz malını edinim tarihinden itibaren 5 sene içerisinde elden çıkaran kimseler vergiyi ödüyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com