Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

2023'e kadar 250 bin sosyal konut hedefi!

Menteşe 2. Etap TOKİ anahtar teslim törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2023'e kadar 250 bin sosyal konut hedeflediklerini açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Muğla'nın Menteşe ilçesinde Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapımı tamamlanan Menteşe 2. Etap TOKİ anahtar teslim törenine katıldı.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; burada önemli açıklamalarda bulunan Kurum, ilçenin bu zamana kadar Türk mimarisine çok önemli katkılar sağladığını, Muğla'nın kendine has bacalarının en güzel örneklerinin de Menteşe'de bulunduğunu kaydetti.


Türkiye genelinde 2023'e kadar 250 bin sosyal konut hedeflediklerini söyleyen Kurum, "İnşallah 2023 yılına kadar Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde bu projeyi yürüteceğiz. İlk etapta 67 ilimizi kapsayan projenin startını verdik. Amacımız yatay şehirleşme ile yükselen Türkiye sloganı ile çıktığımız yolda bizim özümüzü, kültürümüzü, tarihimizi yansıtan projeleri tüm şehirlerimize yapmak." diye konuştu.


19 Nisan'a kadar sürecek projede başvuru sayısının 90 bini aştığını dile getiren Kurum, "İnşallah o süreçte vatandaşlarımızın bu talebine biz de kayıtsız kalmayacağız. Her yerde yaptığımız gibi bu uygulamaları Türkiye'nin değişik yerlerinde de yapacağız." ifadelerini kullandı.

 

TOKİ  ile Muğla'da 593 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirten Kurum, 3 bin 300 konut, 6 cami, 4 hastane, 2 okul ve 36 ticaret merkezini şehre kazandırdıklarını açıkladı.


İzmir'den Antalya'ya kadar bisiklet yolu ağı yapacaklarını anlatan Kurum, Muğla'daki tüm özel koruma alanlarını bisiklet yolları ile birbirine bağlayıp, İzmir'den Antalya'ya 519 kilometre güzergahta bisiklet yolunu bölgeye kazandıracaklarını bildirdi.


"Kentsel dönüşümü yapmamız gerekiyor"

Kentsel dönüşümü vatandaşların rızası doğrultusunda yapacaklarını söyleyen Bakan Kurum, şu ifadeleri kullandı:


"Bunu yaparken de yatay mimariyi esas alacağız. Az katlı yapacağız. Medeniyetin bize tarif ettiği şekilde içinde parkların, camilerin etrafındaki o şehirleşmeyi tüm şehirlerimize, ilçelerimize yapmak istiyoruz. Bunu da yaparken vatandaşımızın rızası çerçevesinde yapacağız. Kartal'da yaşanan elim kazada binamız yıkıldı ve altında 21 canımız gitti. Biz artık böyle bir olay meydana gelmesin istiyoruz. Başka analarımız ağlamasın, ocaklara ateş düşmesin. Bu nedenle kentsel dönüşümü yapmamız gerekiyor."


Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016