Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

3 yıl kullanılmayan tarım arazileri ne olacak?

Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığı, ekilmedik bir karış yer bırakmama hedefi doğrultusunda yeni bir yasa hazırlığı içinde. Peki, yasaya göre 3 yıl kullanılmayan tarım arazileri ne olacak?


Gıda, Tarım ve hayvancılık Bakanlığı, ekilmedik bir karış yer bırakmama hedefi doğrultusunda yeni bir yasa hazırlığı içinde.


Hazırlanan yasa taslağına göre 3 sene boyunca ekilmeyen tarım arazileri, mülkiyet hakkına dokunulmadan başka bir üreticiye kiraya verilecek. 


Böylece 3 yıl boş kalan tarım arazileri ekilmek üzere bir başkası tarafıdnan kiralanacak. Kiralamadan elde edilen kira bedelleri toprak sahibine ödenecek. 


Tarımsal arazilerin kiralanması ile elde edilecek kira bedelleri, her ilde o bölgedeki rayiç bedellere göre belirlenecek. Kira bedeli belirlenirken, toprağın büyüklüğüne, verimine, sulanabilir olup olmadığı gibi özellikler değerlendirilecek.


Söz konusu uygulamanın yürürlüğe girmesi ile şehirde yaşayıp, memlekette boş toprağı bulunanlar da gelir elde etmiş olacak.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com