Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

4 şehre havalimanı yapılacak!

Havalimanı olmayan Karaman, Yozgat ve Bayburt-Gümüşhane'ye havalimanı yapılacak. Havalimanı yapımı ihalesi yıl içinde gerçekleşecek..


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan güçlü, müreffeh ve söz sahibi bir ülkenin en etkin bileşenlerinden birisinin ulaşım olduğunu, bu alanın birçok sektör için de tetikleyici nitelik taşıdığını söyledi.


Arslan, "Özellikle havacılık alanında dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye oldu. Uluslararası hava taşımacılığı sektörü son on yılda yüzde 5,6 büyürken, Türkiye'de bu oran yüzde 14'ü buldu" diye konuştu. 


BU YIL İHALEYE ÇIKILIYOR 

Son 14 yılda 26 olan aktif havaalanı sayısının iki katını da aşarak 55’e çıktığını anımsatan Arslan, mevcut havalimanlarının ise yenilendiğini kaydetti. Arslan, yapılan çalışmalar neticesinde "havayolunun halkın yolu" haline getirildiğini dile getirerek "Etüt ve proje çalışmaları tamamlanan 3 havalimanının yapımı ihalesine bu yıl içinde çıkılacak" dedi. Arslan, Karaman ve Yozgat havalimanlarının yapımı ihalesine temmuz-eylül aylarında çıkmayı planladıklarını, bölgesel nitelik taşıyacak Bayburt-Gümüşhane Havalimanı'nın ihale sürecini de kasım-aralık aylarında başlatmayı planladıklarını bildirdi.


2020'de tamamlanacak

Bu havalimanlarına ilişkin ihale çalışmalarının sürdüğünü anlatan Arslan, "2017'yi havalimanları yılı yapacağız" ifadesini kullandı. Arslan, söz konusu 3 havalimanının yaklaşık 800 milyon lira bedelle yapılacağına dikkati çekerek, 2 milyon kapasiteli havalimanlarının üçünün de inşasını 2020 yılında tamamlamayı planladıklarını kaydetti.


AA 

Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı