Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5. Buildmacex Fuarı'na Türklerden yoğun ilgi!

Batı Afrika ülkelerinin Nijerya'da düzenleği 5. Buildmacex Fuarı Lagos'ta gerçekleşti. Fuara 50'nin üzerinde Türk firması katılım gösterdi...


Batı Afrika ülkelerinin Nijerya'da düzenleği 5. Buildmacex Fuarı Lagos'ta gerçekleşti. Fuara yapı, inşaat ve makine sektöründen 50'nin üzerinde Türk firması katılım gösterdi. Fuara Almanya, İngiltere ve Çin'den de firmalar katıldı.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre,  2017'de 20 Türk firması katıldığı fuarda bu yıl 50'den fazla Türk firması boy gösterdi. Fuara katılan Türk iş adamı Ertuğrul Yılmaz, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: "Bu fuarın amacı, firmalarımızın burada Nijeryalı güvenilir partnerlerle bir araya gelmesi ve bu ülkedeki ticaret hacmini genişletmesidir."


Türk ürünlerine Nijerya'da büyük ilgi olduğunu ifade eden Yılmaz, "Nijerya, Afrika'nın en büyük pazarı. Bu tip ülkelerin kolay olduğu kadar zor yanları da var. Güvenlik, bürokrasi gibi zorlukların yanında rekabetin az olduğu kalitenin düşük olduğu pazarlarda Türk ürünleri kalitesiyle ve fiyat politikasıyla ön plana çıkıyor." dedi.


Nijerya'ya Çin yatırımcılarının yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Yılmaz, "İnşaat malzemeleri sektöründe Nijerya'daki en büyük rakibimiz Çin. Çin'e karşı avantajlarımızın arasında Türkiye'nin jeopolitik konumu yer almakta. Çin'in 3 dolara üretebildiği bir ürün biz 4-4,5 dolara mal ediyoruz fakat jeopolitik olarak Afrika'ya yakınlığımız bize avantaj sağlıyor." diye konuştu.