Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

5 soruda altına dayalı kira sertifikası!

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası uygulaması bugün başladı. 6 Ekim'e kadar başvuruları sürecek altına dayalı kira sertifikası nedir? İşte 5 soruda altına dayalı kira sertifikası..


Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası uygulaması bugün başladı. Hazine tarafından, yastık altında bulunan altınların ekonomiye kazandırılması, finansman araçlarının çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla geliştirilen uygulamada başvurular 6 Ekim'e kadar devam edecek.


Altın tahvili, üzerinde ödenecek faiz yazılı borç senedi mahiyetinde olup, altınla ödeme yaparak karşılığında tahvil alan şahıs, belli süreler geçtikçe belli faiz alacak ve itfa zamanında da tahvilin üzerinde yazan miktar kadar altını geri alacak.


Altına dayalı kira sertifikasında ise, altını olan kimseler devletten bu altın karşılığında bir taşınmazı belli bir süre sonra devlete geri satmak şartıyla satın alıp, onu tekrar devlete kiraya veriyor. Böylece devlet sertifika sahibine kira ödemiş oluyor.


1. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasında vatandaşın kazancı ne olacak?

Vatandaşlar getirecekleri altınlarını dönem sonunda aynı miktarda altın olarak alacaklar, bunun yanı sıra Hazine yıllık yüzde 2.4 getiri sağlayacak.


2. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için hangi bankaya başvurulacak?

Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası için başvurular yalnız Ziraat Bankası'nda alınacak. 1.Etap talep toplama işlemleri İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Diyarbakır, Rize, Sivas, Samsun ve Zonguldak'ta gerçekleştirilecek. 


3. Uygulamada hangi altın başvuruları alınacak?

Uygulamada 22 ve 24 ayar Cumhuriyet ziynet ve sikke altınlar, darphane altınları, külçe altınlar ve 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar kabul edilebilecek.


Ancak, üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ile Reşat Altınlar kabul edilmeyecek. Bankaların altın mevduat hesaplarında kaydı bulunan altınlar da başvuruya konu olmayacak.


4. Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası vergilendirilecek mi?

Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek bu senetlerden elde edilecek kazançlar üzerinden herhangi bir vergilendirme söz konusu olmayacak.

 

5. Tahvil ne kadar devam edecek?

Yatırımcılar, 2 yıl vadeli bir senede yatırım yapıyor olmakla birlikte, bu senetler karşılığında 6 ayda bir kupon/kira geliri elde ederek altın yatırımlarına kazanç sağlayabilecek, bu kazançlarını veya istemeleri durumunda senedin vadesinden önce işlemiş geliri ile anaparalarını kısmen veya tamamen Türk Lirası karşılığı olarak alabilecek. Tahvil istenilen zamanda tekrar altına dönüştürülebilecek.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com