Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Akbalık kimdir?

1971 doğumlu, tekstil sektöründeki başarılarından sonra inşaat sektörüne geçiş yapmış bir işadamıdır.


Ahmet Akbalık


Ahmet Akbalık kimdir?


Ahmet Akbalık, 1971 doğumludur. İş hayatına aile şirketi olan Özak Tekstil’de 1985 yılında başladı. Özak Global Holding’de yönetim kurulu başkanlığı yapan Akbalık, İn-Er Yapı, Aktay Turizm, Özak Enerji, Özak GYO'nun kurucu ortağıdır. 


TGSD, MİAD ve DEİK İcra Kurulu Üyelisi olan Ahmet Akbalık; Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve TİM Sektörler Konseyi Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanıdır.


Ahmet Akbalık kentsel dönüşüm projesi ile ilgili neler söyledi?


Hayat Tepe projesinin basın lansmanında açıklamalarda bulunan Özak Global Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, kentsel dönüşüm projesi ile ilgili şu açıklamalarda bulundu:


Bugün baktığımızda İstanbul’daki yapıların yaklaşık yüzde 70′inin deprem riski altında olduğunu görüyoruz. O zaman bu kentsel dönüşüm hamlesine özellikle İstanbul’da ciddi ihtiyacımız var. Bu seferberliğin başarıya ulaşması için de vatandaşın kafasında oluşan ‘rantsal dönüşüm’ algısının yıkılması gerekir. Bu algının kırılması için de vatandaşından belediyesine, müteahhitinden gazetecisine kadar herkesin bu kentsel dönüşüm seferberliğinin gerekliliği konusunda hemfikir olması lazım.


Ahmet Akbalık

Hayat Tepe


 

Özak GYO’ya ait olan projeler hangileridir?


Tamamlanan projeler: Ela Quality Resort Hotel, 34 Portall, İş İstanbul 34.

Devam eden projeler: Hayat Tepe, Bulvar 216.

Gelecek projeler: İstanbul - Mahmutbey Arsası, Aydın - Didim Arsası, Antalya - Demre Arsası.


Özak Gayrimenkul’ün ortaklık yapısı nasıldır?


Ahmet Akbalık - % 47.70

Urfi Akbalık - % 26.23

Filiz Akbalık - % 0.27

Elif Akbalık - % 0.54

Cemal Akbalık - % 0.13

Aynur Akbalık - % 0.14

Halka arz - % 25

Toplam: % 100


Ahmet Akbalık’ın hedefinde nasıl projeler yer aldı?


Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı olan Ahmet Akbalık, hayata geçirmek istedikleri projelerde cadde alışveriş merkezi konsepti yapmayı planladıklarını açıkladı. İstanbul dışında İzmir ve Antalya’da projeler yapmak istediklerini söyleyen Akbalık, “Konutta arz fazlası olduğu yönünde söylentiler var. Ancak projeler ihtiyaçlar doğru analiz edilerek doğru lokasyonda yapıldığı takdirde doğru sonuçlar alınabileceğini, Türkiye'de, özellikle de İstanbul'da çok ciddi bir açığın olduğunu düşünüyorum.” dedi.