Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ahmet Murat Binark kimdir?

Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili’dir. Alman Koleji’nden sonra Alman hükümeti bursuyla Almanya’da üniversite eğitimin tamamlamıştır.Ahmet Murat Binark kimdir?
Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Murat BinarkAhmet Murat Binark hangi okulları bitirdi? 1950 İstanbul doğumlu olan Ahmet Murat Binark, Şişli Ondokuz Mayıs İlkokulu’ndan sonra ortaokul ve liseyi Alman Lisesi’nde okudu. Alman Devleti DAAD bursu ile Almanya Karlsruhe Üniversitesi’nden 1975’de mezun olan Binark, 1975-1979 yılları arasında Almanya Karlsruhe Üniversitesi Hydroloji Enstitüsü’nde İstatistiksel Simülasyon Teknikleri üzerine doktora yaptı. Ahmet Murat Binark, çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilirken az da Rusça biliyor.


1980 yılından itibaren,  Garanti Koza  çeşitli yöneticilik kademelerinde ve uluslararası projelerden sorumlu olmuş, teklif, planlama, proje ve dizayn, maliyet kontrol, sözleşmeler, pazarlıklar, iş geliştirme, bilgi işlem, yurt dışı işler, arazi geliştirme konularında hizmet vermiş, Rusya, Kırgızistan ve Suudi Arabistan projelerini yönetmiştir.


Dr. A. Murat Binark, 1998-2001 arasında Skanska-Thor Genel Müdürlüğü sırasında sürdürdüğü arazi geliştirme faaliyetlerini takiben,  Garanti Koza  camiasına tekrar katılmıştır. Binark’ın şu anki görevi, Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği’dir.Binark Garanti İnşaat’ta neler yaptı?1981-1984 Garanti İnşaat’ta yeterlilik ve teklif hazırlamada görevli inşaat mühendisi olarak işe başladı. Şirketteki ihale departmanını kurdu. Mekke Çevreyolu, Gurayat, Jizan ve Medine havaalanları, Al Jubail Holiday Inn Oteli, Atatürk Barajı gibi projelerin tekliflerinin hazırlanmasında bulundu.


1984-1986 Türk müteahhitleri tarafından yapılan ilk 5 yıldızlı otel projesi olan Al Jubai Holiday Inn Projesinde 

sözleşme görüşmelerinden başlayarak projeyi, Proje Müdür Yardımcısı olarak bitirdi.


1986-1988 Koç Holding Nakkaştepe merkezi inşaatında Proje Müdürü. Proje 12.000 m2 kapalı alanlı eski eser görünümünde modern holding merkezi inşaatı olup, Türkiye’deki ilk eski eser uygulamalarındandır.


1988-1992 Lojistik Destek Grup Müdürü: Şirkette sorumlu olduğu birimler: Satın alma, Taşaronlar, Merkez ambarı, Makine ve Ekipman, Bilgi İşlem.


1992 Eski Sovyetler Birliğinde Koordinator . Yeni işlerin alınması için Rusya, ve Kazakistan’da bulundu.


1992-1994 Genel Müdür Yardımcısı: İlgili görev alanları: Teklif hazırlama Planlama, Proje ve Dizayn, Maliyet Kontrol, Sözleşme görüşmeleri, Pazarlıklar, İş Geliştirme, Bilgi İşlem, Yurt Dışı İşler.


1994-1995 Şirketin Rusya operasyon faaliyetlerini yürüttü. Moskova’da 27 katlı Sperbank genel müdürlük binasını gerçekleştirdi Bunlara ilave olarak proje finansmanı, uluslararası sözleşme görüşmeleri ve tahkim hususları ile arazi geliştirme konularında etüt, konsept ve fizibilite çalışmalarında bulundu.


1998- 2001 Skanska Thor A.Ş. Genel Müdürü


2001- 2003 Garanti Balfour Beatty Genel Müdürü


2003 Garanti Koza Genel Müdürü, ve Yönetim Kurulu Başkan YardımcısıAhmet Murat Binark hangi haberlere konu oldu?Ahmet Murat Binark: Kentsel dönüşüm zorlu bir süreçtir! (Emlakkulisi.com, Ocak 2011)


İstanbul"un bundan sonraki gelişiminde kentsel dönüşümün önemli bir role sahip olduğunu kaydeden Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark, bu konuda herkesin hemfikir olduğunu dile getirdi


Kentsel dönüşümün zorlu bir süreç olduğunun altını çizen Binark, œGayrimenkul sahiplerinin ekonomik gücü aynı değil. İşin sosyal yönünü unut ulmamalı ve kimse mağdur edilmemeli. Mevcut uygulama iyi niyetle hareket etmesine rağmen bugüne kadar sadece 2-3 proje gerçekleştirdi. çünkü projelerin önü, belediye organizasyonuna bağlanan bir ihale süreciyle kesiliyor” dedi. 


Murat Binark’ın dönüşüm formülü:


1- İşin sosyal yönünü unutmadan ve bel li kesimleri mağdur etmeden bir çözüm bulunması gerek. 


2-Yapılacak kentsel dönüşüm, özel mülkiyette konut gayrimenkulleri yeni bir planlama çerçevesinde yenilenmeli ve 

çağdaş standartlara getirilmeli .


3- Rantabl olmayan gayrimenkullerin birleştirilerek şehre geri kazandırılmalı.Ahmet Murat Binark: Konutta patlayacak balon yok! (Emlakkulisi.com, Şubat 2011)


Koza Şehir projesinde 846 konut üzerinde çalışan Murat Binark'ın konuttaki balon eleştirisi için mesajı net oldu: "Şu anda yılda 80 bin konut üretiliyor. Bu da mevcut stoğun yüzde 2'si demek. Her sene en az bu kadar bina yenilenmeli ki, İstanbul'da yaşanılabilsin. Konutta bir balon yok."


Her ne pahasına olursa olsun büyümek gibi bir stratejiyi benimsemediklerini ve büyümede sürdürülebilirliği ana ilke olarak gördüklerini belirten Garanti Koza Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Binark, bu doğrultuda yürüttükleri iki çalışmaya dikkat çekti. İlk iki fazını Akiş ile yaptıkları, ancak üçüncü fazı tek başına inşa ettikleri Esenyurt'taki Koza Şehir projesine yoğunlaştıklarını belirten Binark, 846 konuttan oluşan bu proje paralelinde 300 milyon TL'lik ciroyu ise 500 milyon TL'ye taşıyacaklarını açıkladı.


Bir konutun ömrü 50 yıl


Diğer yandan, son dönemin gündem maddelerinden biri olan ‘konutta balon oluştu' eleştirilerine de değinen Binark, “Arz açısından konuşulan acaba konut piyasasında bir balon var mı sorusu. Bir balon olduğunu düşünmüyorum. İstanbul’da takriben 4 milyon konut var. Her sene takriben 80 bin konut piyasaya sunuluyor. Yani mevcut konut stoğunun yüzde 2’si. Bir konutun iktisadi ömrünün 50 yıl olduğundan hareket edersek, zaten her sene yüzde 2 konut yenilenmeli ki, İstanbul oturulabilir bir şehir olsun” dedi.


Bu oran, konutu sattırır


Ayrıca, konut ihtiyacının yeni göçller, aile küçülmesi gibi nedenlerle de arttığına dikkat çeken Binark, ancak, bunun tek başına belirleyici bir kriter olamayacağının altını çizerek, şu mesajı verdi: "Bir memleket ne kadar fakir ise, o kadar çok yeni konuta ihtiyaç vardır. Önemli olan bu konutları alabilecek bir alım gücünün olup olmadığıdır." Binark'ın altını çizdiği bir diğer nokta da faizlerin bu seviyede devam etmesi halinde konut satışlarının yüksek seyredeceği yönünde oldu.


Güllük gülistanlık bir yıl olmadı


2010 yılının inşaat sektörü için kötü başlayıp, iyi biten bir yıl olduğunu belirten Murat Binark, “Ama, güllük gülistanlık bir yıl da olmadı. Biz de Garanti Koza olarak 2010'u iyi kapattık. İçinde bulunduğumuz yılın verimli geçmesini planlıyoruz” dedi. 2011 yılında yeni bir kriz yaşanmadığı takdirde yılın iyi geçeceğini düşünen Binark, konut sektörü için ise arz ve talep açısından bir irdeleme sonrasında değerlendirme yapılması gerektiğini kaydetti.


Çamlıca Koza Koru'yu devretti


Bu arada Garanti Koza'nın Kasım 2010'da ilk çalışmalarına Çamlıca'da başladığı 40 konutluk Koza Koru Çamlıca projesi, el değiştirdi. Proje, lüks çalışmalarıyla tanınan Erkan İnşaat’a devredildi.Erkan İnşaat'tan elde edilen bilgilere göre, projenin adı, Best Life Büyük Çamlıca Konutları adı olarak değiştirilip plana sosyal tesisler de katılarak yeniden satışa çıkarılacak. 30 milyon dolarlık arsa ve inşaat bedeliyle Garanti Koza'dan satın alınan projede Tabanlıoğlu Mimarlık'ın dizaynına sadık kalınacak. Yeni adıyla Best Life Büyük Çamlıca'nın satışa çıkarılması üç-dört ayı bulacak.


Ahmet Murat Binark'tan yeni şirket! Garanti Koza Handal İnşaat A.Ş.! (Emlakkulisi.com, Kasım 2011)

Garanti Koza Handal İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Yönetim Kurulu Üyeleri; Ahmet Murat Binark, Çoşkun Erginer, H. Noori Ayyed Ayyed, M. Abdl-Majed A. Mujahed ve W. Noori Ayyed Ayyed

Garanti Koza Handal İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi; Ahmet Murat Binark, Çoşkun Erginer, H. Noori Ayyed Ayyed, M. Abdl-Majed A. Mujahed ve W. Noori Ayyed Ayyed ortaklığında kuruldu.


Firmanın iş konusu; Şirket, mesken, ofis binaları, yazlık evler de dahil (ancak bunlarla sınır dışı olmaksızın) inşaat yapıları için bazı kurulum ve kurma da dahil olmak üzere her türlü inşaat ve taahhüt işleri üstlenebilir  ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işleri yapabilir.


100 bin TL sermaye ile kurulan Garanti Koza Handal İnşaat A.Ş.nin ortakları ve sermaye dağılımına göre;


-Garanti Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 49 bin 998 TL.


-Eber Almodum Company For Contracts Real Estate Development 49 bin 998 TL.


- Ahmet Murat Binark 1 TL.


- Çoşkun Erginer 1 TL.


- H. Noori Ayyed Ayyed 1 TL.


- W. Noori Ayyed Ayyed 1 TL.


Garanti Koza Handal İnşaat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketinin Yönetim Kurulu Üyeleri; Ahmet Murat Binark, Çoşkun Erginer, H. Noori Ayyed Ayyed, M. Abdl-Majed A. Mujahed ve W. Noori Ayyed Ayyed.


Adres: Tekstilkent Koza Plaza, A Blok-EsenlerAhmet Murat Binark ve Garanti Koza iletişim bilgileri nelerdir?Garanti Koza İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 


Adres: Tekstilkent Koza Plaza A Blok Kat: 34  34235 Esenler / İstanbul


Genel Müdürlük Telefon : +90 (212) 467 22 22


Genel Müdürlük Faks : +90 (212) 438 24 09 / 438 24 10


Satış Ofisi : +90 (212) 444 99 33


E-Posta: garanti@garantikoza.com.tr


Web Adresi: www.garantikoza.com.tr