Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Aile konutu şerhi harcı ne kadar?

Eşlerin süreklilik gösterecek şekilde çocukları ile birlikte oturdukları konutun tapusuna aile konutu şerhi konulabiliyor. Peki, aile konutu şerhi harcı ne kadar?


Aile konutu şerhi harcı ne kadar?


Aile konutu, eşlerin süreklilik gösterecek şekilde çocukları ile birlikte oturdukları konut oluyor. Bu evlerin tapusuna aile konutu şerhi koyulabiliyor.


Tapuya konulan bu aile konutu şerhi, eşlerin yaşadıkları evleri üzerindeki haklarını kısıtlayıcı hüküm taşıyor. Kanunen malik olan eş diğer eşin izni olmadan aile konutu hakkında tasarruf işleminde bulunamıyor. 


Aile konutu şerhi, Tapu Dairene gerekli belgeler ile yapılacak müracaat edile konulabiliyor. Peki, aile konutu şerhi harcı ne kadar?


Aile konutu şerhi için gerekli belgeler:

1-)Kimlik Belgesi; Taşınmaz sahibi veya yetkili temsilcilerinin Kimlik belgeleri


2-)İşlemde temsil var ise temsile ilişkin Vekaletname, vasi kararı vb. belge


3-)Fotoğraf 1’er adet 6*4 ebatlarında vesikalık


4-)Konutun aile konutu olduğunu Muhtarlıktan/nüfus müdürlüğünden gösteren belge ve varsa apartman yönetiminden alınmış


5-)Vukuatlı nüfus kayıt örneği ya da Eşlerin evliliğinin devam ettiğine dair evlilik cüzdanı


6-)Gereken hallerde taşınmazın şerhi talep edilen Birlikte ikamet edildiği ikametgah taşınmaz ile aynı olduğunun Kadastro belgesi ile iddia edilen taşınmaz ile  Müdürlüğünce ya da muhtarlıkça tespit kayıtlı taşınmazının aynı olduğunun edilmesi ve taşınmazın tapudaki cinsi konut olmamasına rağmen bu amaçla kullanıldığının ispatı için.


Aike konutu şerhi harcı:

Aile konutu şerhi tapu harcından ve döner sermaye masraflarından muaf tutuluyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com