Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ali Rıza Danış - Ev Turizmi Derneği

Kasım 2013'te kurulan Ev Turizmi Derneği Başkanı. Ali Rıza Danış, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından gerçekleştiği iddia edilen 'apartlara polis baskınları'nı eleştiren isim. Danış, Ev Turizmi Derneği'nin kurucularından ve bir turizmci.
Ali Rıza Danış kimdir? 


Ali Rıza Danış, 18 Ekim 1952 İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde dünyaya geldi. Tarabya Sarıyer’de ikamet ediyor. Neta Yatırım Turizm Eğitim ve Danışmanlık Hiz. Ltd.’nin sahibi olan Ali Rıza Danış, Ev Turizmi Derneği’nin de kurucu başkanı. Ali Rıza Danış, hangi haberlere konu oldu? 


Ev turizmi trendi yükselemiyor! (Milliyet Gazetesi, 10 Kasım 2013)


Geçen 3 haftada sadece Beyoğlu’nda 48 apart dairenin kapısına mühür vuruldu. Dünyada turizmin yeni trendi olarak yükselen ev turizmiyle ilgilenen işletmeciler mevzuattan muzdarip


Beyoğlu Belediyesi ekipleri tarafından geçen 3 hafta boyunca kapısı mühürlenen kısa süreli konaklama sağlayan evlerin işletmecileri mevzuat boşluğu nedeniyle sıkıntılı günler yaşıyor. Tüm dünyada turizmin yeni trendi olarak yükselen bu kolla ilgilenen işletmeciler, mevcut yasal tanımların ev turizmini karşılamadığını belirterek işletmelerin gri bir alanda faaliyet göstermek zorunda kaldığını söylüyor.  


Galata, Karaköy ve Tophane’de, çoğunlukla İstanbul’a gelen yabancı misafirlerin tercih ettiği kısa süreli kiralanan evlerin işletmecileri bugünlerde diken üstünde. Türkiye’de kısa süreli kiralanan evlerin sıkı denetim altında olması işletmecileri endişelendiriyor. Geçen 3 haftalık sürede sadece Beyoğlu’nda 48 apart dairenin kapısına mühür vuruldu. Ancak bu konuda işletme sahipleri ve yetkililer arasında büyük fikir ayrılığı var. Türkiye’ye gelen yabancı misafirlere ‘İstanbullu gibi yaşam‘ vaat eden işletmecilerin bir araya gelerek kurduğu Ev Turizmi Derneği yetkilileri, her geçen gün büyüyen bu turizm kolunun bir takım kalite sıkıntılarını da gündeme getirdiği görüşünde.


‘Muhatap bulmakta zorlanıyoruz’


Sektörün yasal tanımının olmaması, işletmeleri gri bir alanda faaliyet göstermek zorunda bırakıyor. Tanımlı denetim mekanizmalarının olmaması bazı kötü işletmelerin başıboş kalması sonucunu doğuruyor ve bu durum kiralanan evlerle ilgili kötü bir imaj oluşturuyor. Mesela sadece birkaç saatliğine kiralanan evlerden bu işi ciddiyetle yaptığını söyleyenler de şikayetçi. Sektörü yüksek standartlara kavuşturmak, kalite belgesi oluşturarak öz denetim sağlamak, işletme-müşteri-kamu yönetimi üçgeninde hak ve sorumlulukları gözetmek gerektiğini belirten dernek başkanı Ali Danış, durumu şöyle özetliyor:


“Amacına uygun kullanım işletmeciler olarak biz, saatlik kiralamanın turistik amaçlı olmadığını düşünüyoruz. Bu nedenle en az 2 günlüğüne evleri kiraya veriyoruz. Belediye nezdinde başlattığımız görüşmeleri, İl Turizm Müdürlüğü ve ilgili bakanlıklar nezdinde sürdüreceğiz. Ancak muhattap bulmakta sıkıntı yaşıyoruz.”


5 milyonu aşan tercih


Turizm sektörünün hızla gelişmesiyle dünyada 5 milyondan fazla insanın seyahat etme, konaklama tarzı haline gelen kısa süreli ev kiralama, Türkiye’de de son yıllarda hızla gelişti. Gezginlerin kalacakları kentlerde birkaç günlüğüne dahi olsa oralı gibi hissetmelerini sağlamanın öncelikli olduğu bu turizm kolu, ulaşım ve iletişim teknolojilerinin hızlı gelişimiyle tüm dünyada büyüyor. Dünya genelinde booking. com, airbnb.com ve wimdu.com gibi adresler apart dairelere ulaşım için kullanılan en yaygın yöntem.Gürsel Tekin: Beyoğlu'nda apart oteller basıldı (Radikal Gazetesi, 06 Kasım 2013)


CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Beyoğlu'nda apart otellere yönelik baskınlar düzenlendiğini söyledi. 


(…)


BEYOĞLU'NDA APART OTEL DENETİMİ 


Konuyla ilgili olarak denetim ve kapatmaların son on gündür sürdüğünü belirten Ev Turizmi Derneği Başkanı Ali Danış, yeni kurulan derneklerine 70’e yakın ev turizmi yapan üye olduğunu söyledi. Danış, denetimler sonucu yaklaşık 35 apart otelin kapatıldığını iddia ederek “Burada daha önce de kapatmalar olmuştu. En son Cumhuriyet Bayramı öncesi yoğun bir kapatma dalgası yaşandı ve halen de devam ediyor. Kapatma nedenleri çeşitli. Ama bizim belediye ile yaptığımız gayri resmi görüşmelerde ev turizmi adı altında faaliyet gösteren birtakım yerlerin işletme biçimleri o civardaki insanları rahatsız ediyor. Bu tarz yerlerin çevrede oturan insanları rahatsız etmesi mümkün. Belediyeye bu tür yerlere giren çıkan belli değil, burası fuhuş yuvası gibi şikayetler geliyor. Belediye de bazı adreslere baskınlar yapıyor. Burada işini düzgün yapan ile yapmayan müesseseler birbirine karışmış durumda. Kurunun yanında yaş da yanıyor" diye konuştu. 


"CİDDİ BİR RUHSAT SORUNU VAR" 


Bu tür işyerlerinde ciddi bir ruhsatlandırma sorunu olduğunun altını çizen Danış “Bu sektör Türkiye’de yasal çerçevesi tam tanımlanmamış tüzüğü oluşturulmamış bir sektör. Mesela bizim işletmelerde iki günün altında kiralama mümkün değil. En az iki gün dediğimizde bu fuhuş türü bir takım amaçları engelliyor. Müşteri profilimiz de büyük oranda yabancılar" dedi. 


Ev turizmi yapan kurumların ruhsat alamamasının birkaç nedeni olduğunu ifade eden Ali Danış,“Burada birkaç tane sorun var. Belediyenin, maliyenin ve emniyetin bir takım talepleri var. Belediye denetlemesini yapacak, maliye defterini düzgün tuttun mu onu kontrol edecek, emniyet de gelen kişilerin kaydını isteyecek. Bir de yangın güvenliği konusu var. Orada ise bir takım sorunlar var" şeklinde konuştu. 


“DENETİMLER BASKIN ŞEKLİNDE" 


Denetimlerin baskın şeklinde yapıldığını iddia eden Danış sözlerini şöyle sürdürdü: "Arkadaşlarımızın söylediğine göre kalabalık bir ekip halinde gelinmiş. Önceden bir haber vermeden bir baskın gibi geldiler.Bu evlerde uyuşturucu üretilmiyor, yasadışı bir şey yapılmıyor. Buraya gelenlerin büyük bir bölümü turizm için gelmiş yabancı misafirler. Bunlar ellerinde çantaları ile dışarı atılması hoş değil. Yine aldığımız duyumlara göre bu kapatmalar devam edecek. Bütün işletmeleri takibe aldık ve hepsini kapatacağız diye bir söylem var. Ama arkadaşlarımız bu kapatmalara karşı yasal haklarını da kullanacaklar. Şuana kadar duyduğumuz kapatma gerekçeleri mahallelinin rahatsızlığı... Müşteri profilinin onları rahatsız eder bir şekilde tezahürü"Ali Rıza Danış ve Ev Turizmi Derneği iletişim bilgileri nelerdir? 


Adres: Galata Kulesi Sokak No:3/2 Kuledibi / Beyoğlu / İstanbul

Web: www.evturizmidernegi.org