Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ankraj

Saplama veya gömme eyleminin inşaat mühendisi dilindeki karşılığıdır. Bir yapı öğesini kagir bir bölüme kenetle tutturma, demirleme anlamına gelir. Daha çok gevşek zeminlerde temeli güçlendirmek için kullanılır.Ankraj nedir?


Bir yapı öğesini kagir bir bölüme kenetleme tutturma işine ankraj denir. Betonarme yapılarda çelik donatının beton içine bağlanmasıdır. 


Ankraj demiri de önceden açılmış olan ankraj deliklerine yerleştirilen demirdir. Birinci ve ikinci çimento enjeksiyonunun yapılarak, ankraj halatlarının kablo germe makinesi ile gerilip proje yükü ile test edilip kilitlenme işinin yapılmasına denir.


Ankraj çeşitleri nelerdir?


Ankraj imalatı isteğe göre yapılabileceği gibi L, U ve F ankraj çeşitleri de bulunmaktadır. Bu ankrajlar kullanıkları yere ve konuma göre çeşitlilik göstermektedirler.


Ankraj uygulaması nasıl gelişti?


Şehirlerdeki hızlı nüfus artışı ve şehir içindeki arsaların değer kazanması ile birlikte ankraj uygulaması, teoriden daha fazla gelişti.  İlk ankraj uygulamaları 1918 yılında Polonya’ da ve 1926 yılında Çekoslavakya’ da yapıldı. Ankrajlar yalnız kayalarda ve kohezyonsuz zeminlerde uygulanırken 1970’li yıllardan sonra kohezyonlu zeminlerde de uygulanmaya başlandı.


Ankrajların uygulama alanları nerelerdir?


1.Düşey yer değiştirmelerin önlenmesi

2.Dönmeye karşı yapıların emniyete alınması

3.Yapıların kritik yüzeyler boyunca kaymaya karşı emniyetinin sağlanması

4.Yer altı yapılarının stabilitesinin artırılması

5.Zemin ön konsolidasyonunun sağlanmasında

6.Yapıların sismik stabilitesinin arttırılması


Ankraj nasıl yapılır?http://www.youtube.com/watch?v=dW7xzAwkJKA