Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Apartman yöneticisi ne zaman değişir?

Anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması zorunlu oluyor. Peki, apartman yöneticisi ne zaman değişir?


Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince anagayrimenkulün sekiz veya daha fazla bağımsız bölümü varsa, yönetici atanması zorunlu oluyor.


Anagayrimenkulün bütün bölümleri bir kişinin mülkiyetinde ise, malik kanunen yönetici durumundadır.


Yönetici, kat maliklerinin, hem sayı hem arsa payı bakımından çoğunluğu tarafından atanır.


Kat malikleri, anagayrimenkulün yönetimini kendi aralarından seçecekleri birine bırakabildikleri gibi dışardan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebiliyor.


Peki, apartman yöneticisi ne zaman seçilir? Apartman yöneticisi ne zaman değişir?


Yönetici her yıl kat malikleri kurulunun kanuni yıllık toplantısında yeniden atanıyor. Eski yönetici tekrar atanabiliyor.


Kat malikleri anagayrimenkulün yönetiminde anlaşamaz veya toplanıp bir yönetici atayamazlarsa, o geyrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesince, kat maliklerinden birinin müracaatı üzerine ve mümkünse diğerleri de dinlendikten sonra, gayrimenkule bir yönetici atanır. 


Bu yönetici, aynen kat maliklerince atanan yöneticinin yetkilerine sahip ve kat maliklerine karşı sorumlu olur.


Sulh mahkemesince atanan yönetici, bu atanma üzerinden altı ay geçmedikçe, kat malikleri kurulunca değiştirilemez. Ancak haklı bir sebep çıkarsa, onu atamış olan sulh mahkemesi, değiştirmeye müsaade edebilir.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com