Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa tapulu ev için kredi verilir mi?

Arsa tapulu evler, iskan izni olmadığı için mülkiyet tapusu olmayan evler olarak karşımıza çıkıyor. Peki, arsa tapulu ev için kredi verilir mi?Arsa tapulu evler, iskan izni olmadığı için mülkiyet tapusu olmayan evler olarak karşımıza çıkıyor. Bu evlerin yer aldığı binanın iskan belgesinin olmaması, binanın yasal olarak hala inşaat olarak gözükmesine neden oluyor.


Bu tür tapuya sahip evlerin alım satım sürecinde kredi alımlarında sıkıntı yaşanabiliyor. Bilindiği üzere, konut kredisi, bankaların kredi için belirlediği koşullara uygun ev ve kişiye veriliyor.


Konut kredisi verilirken satın alınan ev de banka tarafından ipotek edilerek teminat sağlanmış oluyor. Peki, arsa tapulu ev için kredi verilir mi?


Arsa tapulu ev için kredi..

Konut kredisi kullanmak istenilen evin üzerine ipotek konulabilmesi için de kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli tapusunun olması gerekiyor. Ancak bu şekilde tapu üzerinde ipotek konulabiliyor. 


Arsa tapulu eve kredi kullanmak için bir başka mesken ipotek altına alınabiliyor. Hemen hemen bütün bankalar, arsa tapulu evler için bu uygulamayı yapıyor. Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com