Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Arsa tapusu üzerine kredi çekilir mi?

Kredi kullanmak isteyen tüketiciler, teminat olarak sahibi olduğu taşınmaz malı göstermek isteyebiliyor. Peki, arsa tapusu üzerine kredi çekilir mi?


Kredi kullanmak isteyen tüketiciler, teminat olarak sahibi olduğu taşınmaz malı göstermek isteyebiliyor. Böylece çekilecek kredi tutarı daha yüksek olabiliyor.


Arsa kredisi, arsa satın almak isteyen kimselerin, bankalardan kullandıkları kredi olarak karşımıza çıkıyor. Meskenler için nasıl konut kredisi bazı koşullar altında kullanılıyorsa, arsa kredisi kullanmak için de bazı şartlar aranıyor.  


Arsa satın almak için nakiti olmayan kişilerin başvurdukları yöntem olan arsa kredisi hakkında her bankanın farklı uygulamaları bulunuyor.


Örneğin kimi bankalarda arsa kredisi için satın alınmak istenen arsanın ekspertiz değerinin yüzde 50 oranında kredi kullandırırken kredi üst vadesi olarak ise 36 ay vadelendirme de bulunuyor.


Bazı bankalarda ise vade süresi 60 aya kadar çıkarken aynı zamanda yüzde 75 oranında da kredi verenler de bulunuyor. 


Kullanılacak kredi şartları arsanın özelliklerine göre, imar duruma göre değişkenlik gösterebiliyor.  

 

Arsa ipotekli ihtiyaç kredisi


Bu uygulama, nakit ihtiyacı olan kişilerin arsalarını ipotek ettirerek kullandırdıkları krediler olarak karşımıza çıkıyor. 


Bu tip kredilerde kredi notuna bakılmıyor. Bu nedenle yüksek tutarlı kredi çekmek isteyen ancak kredi skoru düşük olan kişiler kendilerine ait olan arsaları bankaya teminat olarak göstererek kredi kullanabiliyor.Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com