Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Asansör bakımı ne zaman yapılır?

Asansör, dikey olarak yük ve insan taşımada kullanılan bir araç oluyor. İçerisinde asansör bulunan yapılarda asansörün belli zamanlarda kontrol edilmesi gerekiyor. Peki, asansör bakımı ne zaman yapılır?


Asansör bakımı ne zaman yapılır?


Asansör, dikey olarak yük ve insan taşımada kullanılan bir araç oluyor. İçerisinde asansör bulunan yapılarda asansörün belli zamanlarda kontrol edilmesi gerekiyor.


Asansörün hizmete alınmasından sonra kullanım ömrü boyunca kendisinin ve bileşenlerinin, fonksiyonlarının ve güvenlik gereklerinin tasarlandığı veya yürürlükteki mevzuata uygun olarak revize edildiği biçimde devamlılığını sağlamaya yönelik, asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından yürütülen işler, bakım işleri oluyor.


Asansörler monte eden tarafından piyasaya arz edilen her yeni asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti ediliyor.


Peki, asansör bakımı ne zaman yapılır? Asansör bakımı nasıl yapılır?


Asansör bakımı;

a) Yağlama ve temizlemeyi,

b) Kontrolleri,

c) Kurtarma çalışmalarını,

ç) Ayarlama işlemlerini,

d) Kullanıma veya yıpranmaya bağlı olarak meydana gelebilen bileşen onarımını veya değişimini kapsıyor.


Asansörün bakımı, bina sorumlusu ile bakım sözleşmesi imzalayan asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından yapılıyor.


Asansör bakımı periyodik olarak ayda bir yapılıyor. Garanti süresi içinde bina sorumlusu ile asansörü monte eden veya onun yetkili servisi arasında aylık bakım ve servis hizmetleri sözleşmesi yapılması zorunlu oluyor.
Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com