Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Asansör denetimini kim yapar?

Asansörlü bir apartmanda bina yöneticisinin asansör ile ilgili bazı sorumlulukları bulunuyor. Peki, asansör denetimini kim yapar? Asansör denetiminden kimler sorumludur?


Asansör denetimini kim yapar?


Asansörlü bir apartmanda bina yöneticisinin asansör ile ilgili bazı sorumlulukları bulunuyor. Bina sorumlusu, asansörün güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak üzere ayda bir kez bakımını ve yılda bir kez periyodik kontrolünü yaptırmaktan, bakım ve periyodik kontrol ücretinin ödenmesinden sorumlu oluyor.


Bina sorumlusunun, engellilerin erişebilirliği için asansörün sürekli olarak olarak çalıştırılmasını sağlaması gerekiyor.


Periyodik kontrol ücreti bina sorumlusu tarafından kontrol tarihinden itibaren 30 gün içerisinde ödeniyor.


Bina sorumlusu, asansörle ilgili herhangi bir tehlikeli durumu asansör monte eden veya onun yetkili servisine iletir ve söz konusu asansöre asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından müdahale edilene kadar gerekli güvenlik tedbirlerini alıyor.


Peki, asansör denetimini kim yapar? Asansör denetiminden kimler sorumludur?


Asansör monte eden tarafından garanti ile ilgili şartların ve satış sonrası hizmetlerin sağlanıp sağlanmadığı, bu Yönetmelik ile belirlenmiş olan kriterlere uygun bakım hizmetinin asansör monte eden veya onun yetkili servisince sunulup sunulmadığına dair denetim, Bakanlık tarafından yapılır.


İlgili idare ile protokol imzalayan A tipi muayene kuruluşunun, Bakanlığın belirlemiş olduğu usul ve esaslara uygun faaliyet sürdürüp sürdürmediğine dair denetim, Bakanlık Sanayi Genel Müdürlüğü ve Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Denetimi Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri ile gerektiğinde müştereken yapılır.

Işıl Seren KESKİN/Emlakansiklopedisi.com