Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ataköy

Temelleri Demokrat Parti döneminde Adnan Menderes ve Celal Bayar tarafından atılan, İstanbul'un en önemli ve örnek yerleşim bölgelerinden biridir.


Ataköy

Ataköy uydu görüntüsüAtaköy nerede?


Ataköy, İstanbul Avrupa Yakası’nda yer alıyor. Bakırköy ilçesine bağlı olan Ataköy, Bahçelievler ve Şirinevler’e komşu. Ataköy 4 muhtarlıkla yönetilerek şu şekilde bölümlere ayrılmıştır: 


Ataköy 1.Kısım, Ataköy 2,5,6. Kısım, Ataköy 3,4,11. Kısım ve Ataköy 7,8,9,10. Kısım. 


Ataköy Mahallesi’nde yer alan 9. ve 10. Kısımlar 1986 yılında kuruldu 1990 yılında ise 7. ve 8. Kısımlar faaliyete geçti. 


Ataköy’de yer alan merkezler nedir?


Ataköy’de yer alan merkezler şunlardır: Yunus Emre Kültür Merkezi, Bakırköy Belediye Konservatuarı, Ataköy Marina, Atrium AVM, Galleria AVM ve Ataköy A Plus AVM. 


Ataköy’de konut projeleri ne durumda?


Ataköy öncelikle Emlak Bankası’nın projesi olarak faaliyete geçti ve 11 kısma yayılan apartman blokları ile çok fazla nüfusa sahip. Yeşil alanlarının çokluğu ve sakin yapısı ile konut alıcılarının dikkatini çeken Ataköy’de residence arazileri gün geçtikçe Ataköy’e değer katmaktadır.


Ataköy
Galleria AVM/Ataköy
Galleria Alışveriş Merkezi ne zaman kuruldu?


Galleria AVM, 1 Ekim 1988 yılında Ataköy sahil şeridinde açıldı. Galleria AVM 77,906 m2’lik alanı kapsıyor. Bölgenin ilk alışveriş merkezlerinde biri olan Galleria AVM buz pisti ile dikkat çekti fakat 2010 yılında buz pisti kapatılarak insanların dinlenme yeri olarak ayrıldı.


Ataköy’de yer alan konut projeleri hangileri?


Ataköy’ün kuruluşundan itibaren Ataköy’de Emlak Konutları’nın siteleri yer alıyor. Emlak Konutları’ndan sonra Ataköy’ün yapısı gereği inşaat şirketlerinin gözdesi oldu. Son zamanlarda Taş Yapı’nın projesi olan Novus Residence ve daha sonra Ataköy Konakları yapıldı. Merkezi bir lokasyon da bulunan Ataköy’de A Plus alışveriş merkezi Ataköy Konakları’nın hemen yanı başında yerini aldı. Bunların dışında Aşçıoğlu İnşaat tarafından Ataköy’de yapımına başlanan Selenium Ataköy Evleri’de dikkat çekici projelerden biri. Geçtiğimiz aylarda Ataköy’de Kadir Topbaş ve Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile bir de su arıtma tesisi kuruldu. Ataköy Suits dışında birçok inşaat şirketinin konut projeleri düşündüğü Ataköy’de inşaat sektöründe hızlı gelişmeler yaşanıyor.Baruthane'nin adı nasıl Ataköy oldu? 

Menderes dönemi icraatı...

Ataköy
Kaynak: Firüzan Baytop, Şantiyede Olay Var! kitabından (YEM Yayın 1. Baskı Şubat 2013)


Tarihte Ataköy 


Ataköy

Ataköy Sahil Şehri – 1956 

1956 tarihli bu haberde 60 bin nüfuslu Ataköy Sahil Şehri'nin inşaat çalışmalarının başladığı duyuruluyor. Proje kapsamında 12 bin lojman, 3 turistik otel, plaj ve gazinolar ile çarşılar, kültür ve spor tesislerinin olacağına vurgu yapılıyor. Projeden konut almak isteyenlere ise faizli ve ikramiyeli bir ev hesabı açtırmaları öneriliyor.