Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

AVM kiralarında TL'ye dönün çağrısı!

Yükselen döviz kuru nedeniyle kiraların ödenemez noktaya getirdiğini savunan markalar, AVM’lere “TL’ye dönün” çağrısı yaptı. Bazı AVM yatırımcıları ise dövizle kredi ödemelerine rağmen indirim yaptığını savunuyor.


Yükselen döviz kuru nedeniyle dolarla ödedikleri kiraları da yükselen marka sahipleri bu şekilde giderse aylık cirolarının AVM kiralarını karşılayamayacağını belirtiyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı ve Twigy'nin sahibi Sinan Öncel, "Kira-ciro oranı en fazla yüzde 10 olması gerekirken, bizde 40'lara kadar çıkıyor. TL'ye dönerek ya da indirime giderek yardımcı olmaya çalışan AVM yönetimleri oldu ama bu işe hiç yanaşmayan dev gruplar da var. Öyle ki müşteri çekmeyen markalara randevu bile vermiyorlar" dedi.


TL'YE DÖNMEK ŞART 

İpekyol, Twist, Machka markalarını bünyesinde bulunduran Ayaydın-Miroglio Grubu'nun Başkanı Yalçın Ayaydın ise, "Biz çarşının yaşamasını istiyoruz ama çarşının yaşaması için bizim de yaşamamız gerekiyor. İmzaladığımız sözleşmelerde mağaza kapamanın bile en az 6 aylık kira cezası olduğu için kapatamıyoruz. Artan dolar yükünün altından kalkamıyoruz. Elde ettiğimiz cirolar bu kiraları kaldırmıyor. TL'ye dönmek artık şart oldu" diye konuştu. Hükümet hakemliğinde marka sahipleri, bankalar ve AVM yatırımcısının aynı masada bu işin çözülmesi gerektiğini ifade eden Ayaydın, "Biz batarsak mağazaları kiraya verecek marka bulamayacaklar" dedi.


HEDEF GÖSTERİP HAKSIZLIK EDİYORLAR

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü ise, kur her yükseldiğinde markaların ya indirim ya da TL'ye dönülmesini istediğini ancak yatırımcının da bankalardan krediyi dövizle aldığı için ödemesini de dövizle yaptığını söyledi. Markaların çözüm yerine tribünlere oynamaya başladığının altını çizen Belgü şöyle konuştu: "Defalarca arama konferansı yapıp bu sorunu aramızda çözelim teklifi götürdük ama bir türlü hayata geçirilmedi. Sözleşmeler markalara zorla imzalatılmadı. İşler iyi gittiğinde kimse kiramıza zam yapalım demiyor ama ne zaman piyasa sıkışsa bizi hedef gösteriyorlar. Çözüme yanaşmıyorlar iddiaları bize haksızlık. Markalara her türlü desteği veriyoruz. 370 AVM'nin içerisindeki her markanın sıkıntısı farklı. Biz bir sendika değiliz. Aldığımız kararlar her AVM'yi bağlamaz. Her birinin ayrı bir yönetimi var."


Sabah