Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avrupa camileri - Avrupa'nın en büyük camisi - Riyeka camisi

Avrupa'nın en büyük camisi ünvanı, bu yapıda: Hırvatistan'ın Adriyatik sahilindeki Riyeka kentinde 4 Mayıs 2013 tarihinde açılan Riyeka camisi...


Bu camiyi yapmak için şöyle çalışmışlar: Önce 2009 yılında vefat eden Hırvat heykeltraş Dušan Džamonja, caminin hayal ettiği halinin minyatür maketini yapmış. Ardından da Darko Vlahović ve Branko Vučinović adlı mimarlar, o maketi gerçeğe dönüştürmüşler.


Açılış törenine, 4 Mayıs 2013'te Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, Hırvatistan Meclis Başkanı Yosip Leko, Bosna Hersek Üçlü Devlet Başkanlığı Konseyi'nin Boşnak üyesi Bakir İzzetbegoviç, Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç, Hırvatistan Müftüsü Aziz Hasanoviç, Hırvatistan Başpiskoposu Kardinal Yosip Bojaniç, Katar İslam İşleri ve Vakıflar Bakanı Gaith Mubarek Al Kuwari, Türkiye'nin Zagreb Büyükelçisi Burak Özügergin, Bosna Ziraat Bankası Genel Müdürü Ali Rıza Akbaş ile Türkiye, Slovenya, Sırbistan, Bosna Hersek ve Katar'dan diğer yetkililerle, Adriyatik sahillerindeki kentlerden ve binlerce Müslüman katıldı.


Açılış töreninde konuşan Hırvatistan Cumhurbaşkanı İvo Yosipoviç, Avrupa Birliği'ne Temmuz ayında tam üye olacak ülkesinde herkesin din, ırk ve kültürel değerlerine saygı gösterdiklerini söyledi. Yosipoviç Hırvatistan'daki Boşnak, Arnavut ve Romanlar'ın ülkesinin bir zenginliği olduğunu vurguladı. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı üyesi İzzetbegoviç de, "Hepimizin bir arada, yeni bir başlangıçta olduğumuza eminim" dedi. Hırvatistan'da yaşayan Boşnak Müslümanlar'ın son derece iyi bir konumda olduklarını vurgulayan İzzetbegoviç, bunun diğer Avrupa ülkelerine de örnek olması gerektiğini belirti.


Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç ise açılışın, Hırvatistan devleti ve onun Müslüman vatandaşları için tarihi bir gün olduğunu anlatırken, "Riyeka'daki Müslüman cemaati, kendilerine bir ev ve Allah'ın adını anabilecekleri bir cami inşa etti" dedi. Kavazoviç, bunun bir medeniyetin göstergesi olduğunu ifade etti.


Konuşmaların ardından, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Yosipoviç, Bakir İzzetbegoviç ve öteki yetkililer, cami ve İslam merkezinin açılışını yaptı, açılış sırasında dua okundu ve tekbir getirildi.


Modern bir mimari tarzıyla inşa edilen cami ve 24 metre uzunluğundaki minaresinin yanı sıra toplam 10 bin metrekare alana sahip İslam Merkezi bünyesinde, konferans salonu, yemekhane, misafirhane, gençlere eğitim verilecek derslikler, kafeterya, basket ve futbol sahası, araç park yeri ile çok amaçlı salonlar bulunuyor. Katarın büyük maddi yardımıyla inşa edilen cami ve İslam Merkezi 10 milyon Euro'ya mal oldu.Avrupa camileri - AvrupaAvrupa camileri - AvrupaAvrupa camileri - AvrupaAvrupa camileri - AvrupaAvrupa camileri - Avrupa