Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği

Avrupalı müteahhitlerin 1970 yılında kurduğu meslek örgütüdür. Türkiye Müteahhitler Birliği, 2002’den bu yana Avrupa Uluslar arası Müteahhitler Birliği (EIC) üyesidir.Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği


Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği nedir?


Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC); uluslararası inşaat faaliyetleri ile ilgili konularda Avrupa inşaat sanayiinin çıkarlarını temsil eden, bu görevi en iyi şekilde yerine getirebilmek için, inşaat alanında faaliyet gösteren ulusal ve uluslararası kurumlar ile işbirliği yapan bir meslek kuruluşudur. Türkiye Müteahhitler Birliği  2002 yılından bu yana  EIC'nin tam üyesidir.Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği ne zaman kuruldu?Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) 1970 yılında kurulmuştur. EIC, uluslararası inşaat faaliyetlerine ilişkin tüm hususlarda Avrupa inşaat sanayinin çıkarlarını temsil etmektedir. Bu görevi yerine getirmek amacıyla EIC, yurtdışında inşaat çalışmaları için faaliyet gösteren bütün uluslararası, Avrupalı ve ilgili meslek kurumları ile sürekli olarak ilişki içindedir. Bir meslek kuruluşu olarak EIC, üyelerinin, deneyimlerini paylaşmaları ve fikir alışverişinde bulunmalarını sağlayan bir platformdur. 


15 ülkeden müteahhitler birliklerinin üyesi olduğu EIC, FIEC ile yakın işbirliği içinde olan bağımsız ve Berlin, Almanya’da yerleşik bir birliktir. EIC ve FIEC birbirlerini tamamlayıcı roller üstlenmektedir. FIEC, Avrupa’ya uyum ve entegrasyon süreci çerçevesinde Avrupa inşaat sanayinin sözcülük görevini üstlenirken,  EIC’nin misyonu, 

Avrupalı  uluslararası müteahhitlerin  faaliyetlerine etki eden politik, ekonomik ve yasal koşulların iyileştirilmesidir.


Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC), üyeleri on beş Avrupa ülkesinin inşaat sektörü ticaret birliklerinden oluşmaktadır. EIC’nin amacı, uluslararası inşaat faaliyetleri ile ilgili her türlü konuda, Avrupa inşaat sektörünün çıkarlarını korumaktır. Bu bağlamda birincil hedef, uluslararası inşaat pazarının yasal, ekonomik ve mali çerçevesini iyileştirmektir. Bu amaca yönelik olarak EIC, uluslararası inşaat sektörü alanında faaliyet gösteren tüm Avrupalı, uluslararası ve çok taraflı kuruluş ve birlik ile temaslarını sürdürmektedir. Uluslararası alanda faaliyet gösteren Avrupa inşaat şirketleri, şu anda dünyanın pek çok  yerinde faal olup, olası her türlü ihale yöntemi ile alınmış çok çeşitli altyapı geliştirme projelerini gerçekleştirmektedir. 2003 yılında EIC’ye üye şirketler tarafından Avrupa dışında gerçekleştirilen uluslararası işlerin toplam cirosu 50 milyar € tutarına ulaşmıştır. Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği hangi konularda haber oldu?Avrupalı müteahhitler İstanbul'a geliyor! (Star Gazetesi, Nisan 2012)


Avrupa ülkesinden müteahhit birlikleri temsilcileri ile müteahhitler, 26-27 Nisan tarihlerinde Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) Genel Kurulu için İstanbul'da buluşacak


Bu yıl 60. kuruluş yıldönümünü kutlayan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), uluslararası taahhüt sektörünün önde gelen temsilcilerini Türkiye’de ağırlamaya hazırlanıyor. TMB’nin 2002 yılından bu yana üyesi olduğu EİC’nin Genel Kurul toplantısı ilki 2004 yılında olmak üzere ikinci kez Türkiye’de düzenlenecek.


Türkiye’nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere’nin aralarında bulunduğu 15 ülkenin müteahhitleri toplantıda uluslararası taahhüt sektörünü İstanbul’da masaya yatıracak. Ayrıca 27 Nisan’da düzenlenecek Genel Kurul’da 2012-2014 dönemi için yeni EIC Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri seçilecek.Avrupalı müteahhitler İstanbul'da buluştu (Sabah Gazetesi, Mayıs 2012)


Avrupalı müteahhitler geçtiğimiz hafta İstanbul'da buluştu. Türkiye Müteahhitler Birliği'nin ev sahipliği yaptığı toplantılarda çevre ülkelerdeki yatırım fırsatları değerlendirildi, ortak projeler üzerinde duruldu.


Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği (EIC) Genel Kurulu'na İstanbul'da ev sahipliği yaptı. Taahhüt sektörünün Avrupalı temsilcilerini buluşturan genel kurulda Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Emin Sazak, EIC Yönetim Kurulu'na ikinci defa seçilirken, EIC yeni başkanı ise Duccio Astaldi oldu. Türkiye'nin yanı sıra Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, Hollanda, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre ve İngiltere'nin aralarında bulunduğu 15 ülkenin müteahhitleri 26-27 Nisan 2012 tarihlerinde uluslararası taahhüt sektörünü İstanbul'da masaya yatırdı. Astaldi, genel kurulda yaptığı konuşmada "İstanbul'da yeni dönem EIC Başkanı seçilmekten onur duyuyorum. Yeni dönemde Ortadoğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere uluslararası pazarlarda Türk ve Avrupalı müteahhitlik firmaları arasındaki mevcut işbirliğini geliştirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz" dedi. TMB Başkanı Emin Sazak ise başta Libya olmak üzere Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarının Türk müteahhitlik firmaları açısından önemini vurguladı. Sazak, Türk firmalarının Libya'daki faaliyetlerine başlamak için hazır olduklarını açıkladı. 


LİBYA VE MISIR'DAN YETKİLİLER DE KATILDI 


Konferansta hükümet temsilcileri de yer aldı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru'nun yanı sıra Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, Libya Ankara Büyükelçisi Abdurrazaq Mukhtar ile İngiliz Hukuk Bürosu Pinsent Masons ve Türk Ekonomi Bankası temsilcileri de katıldı. Katılımcılar "Gelişmekte Olan Pazarlarda Arap Baharı Sonrasındaki Fırsatlar" konulu bir konferans ve ardından TMB Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ali Kantur moderatörlüğünde bir panel düzenlendi. Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Salaheldin, Mısır'ın yeni yönetimi tarafından, geçmiş dönemin tüm uluslararası taahhütlerine bağlı kalınacağının beyan edildiğini ifade etti. Libya Ankara Büyükelçisi Abdurrazaq Mukhtar başta Türk müteahhitlik firmaları olmak üzere Libya'da daha önce iş üstlenmiş olan bütün müteahhitlik firmalarını bir an önce çalışmaya başlamaları için Libya'ya davet etti.Avrupa Uluslararası Müteahhitler Birliği iletişim bilgileri nelerdir?Kurfürstenstrasse 129

D- 10785 Berlin, Almanya 

Telefon: ++ 493021286244

Faks: ++ 493021286285

e-posta : eicontractors@compuserve.com

Web Adresi: www.eicontractors.de