Tebernüş Kireççi'ye SORU SOR

Ayamama Deresi ıslah çalışması

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın 18 Aralık 2013 tarihli açıklamasına göre 2014 sonunda tamamlanacak olan dere ıslah çalışması. Ayamama Deresi, 9 Eylül 2009’ta taşmış; İkitelli ve Halkalı’yı sular altında bırakan taşkında 33 kişi hayatını kaybetmişti. Ayamama Deresi ıslah çalışması 12 kilometrelik bir mesafeyi kapsıyor.Ayamama Deresi ıslah çalışması


Ayamama Deresi ne zaman ıslah olacak?


Ayamama Deresi ıslah çalışmasını 18 Aralık 2013 tarihinde yerinde inceleyen Başkan Topbaş, “İstanbul’daki tüm derelerin ihalesini bitirdik. 2014 sonunda İstanbul kent içindeki hiçbir derede sorun kalmayacak” dedi. 

İstanbul’da dere yataklarını bile işgal eden plansız yapılaşmanın getirdiği taşkın ve sel felaketlerinin bir daha yaşanmaması için dere ıslah çalışmaları tam gaz devam ediyor. 


Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  Ayamama Deresi’ndeki Islah çalışmalarını yerinde inceledi. İstanbul’da 1865 km uzunluğundaki dere ve yan kollarının sorumluluğunun Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini hatırlatan Topbaş, Ayamama Deresi ıslahı çalışmalarında bu bölgedeki sanayi tesislerinin sahiplerine özellikle teşekkür eden Topbaş, “Hangisinin kapsını çalsak bize evet dediler. Ve koca koca binaları yıkıldı. Onlar da kurtuldu ve İstanbul bir daha taşkın problemi yaşamayacak” dedi. Ayamama Deresi ıslah çalışmaları kaça mal olacak?


Ayamama Deresi’ndeki ıslah çalışmalarında  8 km’lik bölümün bittiğini, yaklaşık 3 km’lik kısmın kaldığını söyleyen Topbaş şöyle devam etti: “Ciddi bir yatırım. 159 milyon liralık bir yatırım bu. Paramız var hamdolsun. Bu coğrafyada yaşayan insanların 2.5 milyonunu etkiliyor bu çalışma. İstanbul’daki tüm derelerin ihalesini bitirdik. Yani 2014 yılı sonunda İstanbul kent içindeki hiçbir derede sorun kalmayacak.”Ayamama Deresi ıslah çalışmasıAyamama Deresi’nin ıslahı için neler yapıldı? 


Çalışmalar sebebiyle Basın Ekspres Yolunun TEM otoyolu istikametindeki Güneşli Kavşağı-İkitelli Kavşağı arasındaki kesimi 29 Eylül 2013’te servis yoluna yönlendirildi. Söz konusu yol kesimi 26 Kasım 2013’te trafiğe açıldı.


Ayamama Deresi ıslah çalışmaları kapsamında Basın Ekspres yolu ikitelli kavşağı mevkiinde ulaşım servis yollarından sağlanacak. 29 Eylül'de başlayacak olan çalışmaların 26 Kasım'da bitirilmesi planlandı. Çalışmalar sırasında Basın Ekspres Yolu'nun Güneşli Kavşağı'ndan İkitelli Kavşağı'na kadar olan kısmındaki ve İkitelli yan yolundaki trafik yeni yapılacak servis yoluna yönlendirilecek.


Yapılacak çalışmaların trafiği aksatmaması için gereken tedbirler alındı. Çalışmaların gerçekleştirileceği Basın Ekspres Yolu'nun bir kısmını ve İkitelli yan yolunu kullanan araçlar trafik işaret levhalarıyla servis yoluna yönlendirilecek. Dört şeritli olarak yapılacak servis yolunun bir şeridi İkitelli yan yolunun trafiğine ayrılacak.

İBB’nin 27 Eylül 2013 tarihli açıklamasına göre; Ayamama Deresi ıslah çalışmasının ikinci etabı olan Güneşli Kavşağı-İkitelli Kavşağı Projesinde 2 adet menfez, 40 adet U kanal ve 12 adet döşeme betonu imalatı bulunuyor. Toplamda 8402 metre uzunluğunda 648 adet fore kazık imalatı yapılacak. Bu etapta 2.500 ton demir ve 23.500 m3 beton kullanılacak.Ayamama Deresi ıslahı için hangi köprü yıkılıyor?


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İSKİ Genel Müdürlüğü 'nün Ayamama Deresi 'nde sürdürdüğü çalışmalar kapsamında dere kesitinin yetersiz olduğu yol geçişlerinin ve köprülerin yenilenmesine devam ediliyor.

İBB’nin 22 Eylül 2013 tarihli açıklamasına göre; Ayamama Deresi’nin ıslah çalışmaları kapsamında, bu amaçla, Küçükçekmece Tevfikbey Mahallesi’ndeki derenin akışını engelleyen Sefaköy Köprüsü yıkılarak dere genişliği 12 metreden 25 metreye, yüksekliği de 4 metreye çıkartılacak. Sefaköy Köprüsü ıslah çalışmasının ardından dere bandına göre yeniden inşa edilecek.


İnşa süresince Basın Ekspres Yolu’ndan Sefaköy’e giriş istikametindeki Sefaköy (Değirmenbahçe) Köprüsü’nü kullananlar, köprünün 500 metre ilerisindeki, inşa çalışması yıkım çalışmasından önce bu süre zarfında Değirmenbahçe Caddesi’nin Sefaköy giriş-çıkışındaki araç ve yaya trafiği, alternatif olarak yapılan güzergahtan sağlanacak. İnşaat süresince trafik işaret ve işaretçilerine hassasiyetle uyulması gerekiyor.


22 Eylül 2013 Pazar günü başlayacak olan çalışmanın, dört ayda tamamlanması hedefleniyor. Çalışmalar sırasında trafiğin aksamaması için alternatif trafik güzergahı oluşturuldu.Ayamama Deresi ıslah çalışmasıİBB ve İSKİ, Ayamama Deresi’nin ne kadarını ıslah etti?


İSKİ Genel Müdürlüğü’ne devredilmeden önce, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Müdürlüğü’nce sürdürülen Dere Islahı Çalışmaları kapsamında Ayamama Deresi’nde bugüne kadar  (İBB ve İSKİ) 5.560 metre dere ıslahı yapıldı.


Bunun için 110 milyon 100 bin TL harcandı. Halen, Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar ve Küçükçekmece tarafında devam eden, 3.250 metrelik kısımdaki ıslah çalışmalarının maliyeti ise 25 Milyon TL olarak öngörülüyor.

Çalışmalar kapsamında, Ataköy İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ile E-5 Karayolu arasında yaklaşık 5 km uzunluğundaki bir hatta, Ø2400-2800 mm çaplarındaki atıksu kollektörlerinin inşaatı tamamlandı. E-5 Karayolunun güneyinde açıktan Marmara Denizine akan atıksular geçici su alma yapısıyla toplanarak Arıtma Tesisine aktarıldı.


Kesiti yetersiz olan E-5 Karayolu geçişi genişletildi. Yine kesitleri yetersiz olan E-5 Havalimanı Dönüş Köprüsü ile Basın Ekspres Geçişi Köprüsü yeniden inşa edildi, böylece eski dere kesiti yaklaşık 4 katına çıkartıldı.

Dere ıslah çalışması halen Bakırköy Dünya Ticaret Merkezi ile Küçükçekmece Sefaköy Köprüsü arasındaki kısımda devam ediyor. Bu bölgede yaklaşık 1.400 metre dere ıslahı tamamlandı.


Sefaköy Köprüsünün kuzeyinde yaklaşık 1.200 metrelik kısımda da dere ıslah çalışmaları başladı. Ayrıca daha önce su baskınına uğrayan Ayamama Deresinin Kaynarca Kolunda da, 304 metre ( 5 x 3,5 mt kutu kesit) dere ıslahı tamamlandı.


E-5 Karayolu ile TEM Otoyolu arasında bulunan dere ıslah çalışmalarında ayrıca dere sağında ve solunda yürüme yolu planlanmış olup, bunun da inşaatına başlandı. Ayamama Deresi’nin Ana Kolu 22 kilometre, Yankolları ise 20 kilometre uzunluğunda.


Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı